29/03/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 - 17:30

Σπουδαίο τρίποντο για τα Χανιά στο «Σεραφείδιο»

Με 1-0 η νίκη των «δελφινιών» ενάντια στην ΑΕΚ Β’ * Είχαν δοκάρι και χαμένο πέναλτι οι Κρητικοί

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πανηγύρισαν το απόγευμα της Παρασκευής (27/1) τα Χανιά τα οποία και επικράτησαν εκτός έδρας της ΑΕΚ Β’ με 0-1 στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Η αναμέτρηση για τον Νότιο Όμιλο είχε τα «δελφίνια» να είναι καλύτερα καθώς πέρα από το γκολ είχαν και δοκάρι, αλλά και χαμένο πέναλτι, παίρνοντας τους 3 βαθμούς και φτάνοντας τους 20, όντας στο -5 από την πρωτοπόρο Κηφισιά, ενώ η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου παρέμεινε στους 8 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με μία ευκαιρία για κάθε ομάδα με την ΑΕΚ Β’ να απειλεί στο 5’ όμως ο Καλογεράκης μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Γκολφίνου, ενώ για τους φιλοξενούμενους το σουτ του Μάναλη στο 12’ πέρασε άουτ. Στο 25’ τα «δελφίνια» έχασαν ευκαιρία για το 0-1 όταν σε συρτή μπαλιά του Μπουρσέλη για τον Μάναλη, ο φορ των Χανίων έκανε με τη μία το σουτ για να διώξει ωραία ο Γκίνης. Τα Χανιά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 41’ είχαν δοκάρι αλλά από «κιτρινόμαυρο» πόδι όταν ο Ντάικο παραλίγο να βάλει αυτογκόλ όμως η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

Η αποβολή του Παρρά με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρηση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Κρητικοί και έτσι στο 49’ άνοιξαν το σκορ μετά από ωραία ομαδική συνεργασία των Τσέλιου, Μπουρσέλη, Μπουτσάκη με τον τελευταίο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκίνη για το 0-1. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και στο 53’ άγγιξε το 1-1 όταν ο Ζίνι έκανε άνω κάτω την άμυνα των Χανίων, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γκολφίνο ο οποίος όμως είδε τον Μπάτζιο να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Ο Ζίνι είχε νέα προσπάθεια και στο 63’ όμως τον σταμάτησε σωτήρια ο Καλογεράκης, τη στιγμή που τα «δελφίνια» έφτασαν κοντά στο 0-2 στο 72’ όμως το εξ επαφής πλασέ του Κόλα πέρασε άουτ, ενώ έξι λεπτά μετά ο Μάναλης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντάικο. Ο ίδιος ανέλαβε τη εκτέλεση όμως ο Γκίνη με εντυπωσιακή επέμβαση στέρησε το 0-2 από τον έμπειρο φορ, με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά), Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Φίλος (Βοιωτίας), 4ος: Τσιοφλίκη (Λάρισας).

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Κ. Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55′ Ρουκουνάκης), Μπότος (81′ Σπυριδάκης), Ευθ. Χριστόπουλος (66′ Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Μαναρώλης - Σταύρος Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46′ Ναζίμ), Μπουτσάκης (56′ Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης (67′ Κόλα), Μανουσάκης (81′ Ζέκχοφ), Μάναλης.