23/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022 - 20:02

Με Μορέιρα η φιλική νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα

Οι Ηπειρώτες επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού, που είχε δοκάρι * Ανεπίσημο ντεμπούτο για Νίνη

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός διασταύρωσαν τα ξίφη τους το Σάββατο (3/12) σε φιλικό ματς στους «Ζωσιμάδες» και η ομάδα του Θανάση Στάικου νίκησε με 1-0.

Το α' ημίχρονο κυλούσε στη μετριότητα μέχρι το 39', όταν σε εκείνο το σημείο ο Μόρσεϊ βρήκε σε πλεονεκτική θέση τον Κολοβό, ο οποίος, όμως, έκανε αδύναμο πλασέ και ο Αθανασίου μπλόκαρε, για να χαθεί σημαντική ευκαιρία για τους Αγρινιώτες.

Οι Ηπειρώτες απάντησαν με γκολ στο 42' και ήταν ο Μορέιρα αυτός που βρήκε δίχτυα με χαμηλή γυριστή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Σόρια από δεξιά.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου άγγιξε το 1-1 στο 53', με τον Βαρόνε να σουτάρει δυνατά από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Σούλης βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα, για να σταματήσει αυτή στο οριζόντιο δοκάρι.

Η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στους γηπεδούχους, όταν στο 62' ο Ροσέρο έκανε το παράλληλο γύρισμα από δεξιά και ο Μορέιρα έκανε το σουτ, για να διώξει εντυπωσιακά ο Στεργιάκης.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε ο Σωτήρης Νίνης, παίρνοντας χρόνο συμμετοχής στο β' ημίχρονο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίμας, Μορέιρα, Παμλίδης, Μπάλαν.

Στον πάγκο: Σούλης, Παντελάκης, Καραχάλιος, Φοφανά, Νίνης, Ροσέρο, Ποζνάνσκι, Τσάβος, Μπακαδήμας, Κύρκος, Σταματελόπουλος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μλάντεν, Λάρσον Τσιγγάρας, Λιάβας, Φλόρες, Κολοβός, Μόρσεϊ, Καρέλης.

Έπαιξαν και οι: Στεργιάκης, Μπακάκης, Βαρόνε, Χατζηθεοδωρίδης, Μαλής, Ξενιτίδης, Ζοάο Πέδρο, Νταγκό.

Πηγή ΦΩΤΟ: passports