29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 16:57

Το πήρε άνετα και έκανε σεφτέ ο Αστέρας Τρίπολης

Πρώτη φετινή νίκη για τους Αρκάδες που επικράτησαν με 2-0 του ΟΦΗ στο «Θ. Κολοκοτρώνης» * Προβλημάτισαν ξανά με την απόδοσή τους οι Κρητικοί

Ένας ήταν ο στόχος του Αστέρα Τρίπολης στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, η νίκη…

Και αυτή ήρθε άνετα εν τέλει για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά το απόγευμα της Κυριακής (2/10) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με 2-0, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι Αρκάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, σε σχέση με το δεύτερο έχοντας φυσικά και την ασφάλεια του 2-0 και με τη νίκη αυτή, έκαναν σεφτέ στη φετινή SL1 φτάνοντας τους 7 βαθμούς και πιάνοντας τον Παναιτωλικό ο οποίος αγωνίζεται τη Δευτέρα (3/10) απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες».

Από την άλλη ο ΟΦΗ φάνηκε μόνο στα πρώτα λεπτά και προς το φινάλε της αναμέτρησης. Οι Κρητικοί προβλημάτισαν ξανά με την απόδοσή τους και πήραν αυτό που άξιζαν, δηλαδή τίποτα από την αναμέτρηση. Σίγουρα τα προβλήματα τραυματισμών είναι καθημερινό φαινόμενο στους Κρητικούς, οι οποίοι παρέμειναν στους 4 πόντους, ισόβαθμοι με τον ΠΑΣ Γιάννινα και αν συνεχίσουν έτσι τότε θα κινδυνέψουν με υποβιβασμό.

Ο Αστέρας μπήκε στο ματς με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ και το πέτυχε με τον Τιλίκα λίγο πριν το 20λεπτο. Εν συνεχεία, όπως είπαμε, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, έψαξε δεύτερο τέρμα και το βρήκε πριν την ανάπαυλα, ενώ με την ασφάλεια του 2-0 και τον ΟΦΗ να μην απειλεί έκανε διαχείριση στο δεύτερο 45λεπτο φτάνοντας κοντά και στο 3-0. Στη μοναδική ουσιαστική φάση των Κρητικών, ο Παπαδόπουλος ήταν εκεί και έτσι ήρθε εύκολα το τρίποντο.

Από τα πρώτα λεπτά ο ΟΦΗ πίεσε ψηλά θέλοντας να απειλήσει, οι του Αστέρα κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους Κρητικούς όταν στο 9’ ο Περέα έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Στο 17’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Γκαρντάφσκι σε φάση πάντως που ο Γερμανός υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, όμως 2 λεπτά μετά άνοιξαν το σκορ όταν ο Μπαρτόλο από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στον Τιλίκα και εκείνος με ωραίο κοντρόλ και δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στέφενς κάνοντας το 1-0.

Οι παίκτες του ΟΦΗ έκαναν πολλά λάθη και μπορεί στο 24’ να μην το πλήρωσαν καθώς το ωραίο σουτ του Γκαρθία από τα αριστερά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Στέφενς, δεν συνέβη όμως αυτό και στο 44’ όταν από λάθος του Μεγιάδο στον χώρο του κέντρου, ο Μπαρτόλο έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, πάσαρε στον Γκαρντάφσκι και ο Γερμανός με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Επιθετικά, οι Κρητικοί έχουν να θυμούνται μόνο το αδύναμο πλασέ του Ντουρμισάι στο 32ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει, σε μία φάση που ξεκίνησε από κόρνερ των Αρκάδων το οποίο δεν απέφερε κάτι.

Ο Νιόπλιας προσπάθησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε στο ματς τους Τοράλ, Μπιφουμά αντί των Μεγιάδο και Ντουρμισάι που έκαναν πολλά λάθη, ενώ ο Μεταξάς έριξε στη μάχη τον Στάνκο αντί του Ντομίνγκεθ. Η κακοδαιμονία με τους τραυματισμούς των παικτών του ΟΦΗ συνεχίστηκε και σε αυτό το ματς με τον Ντίκο να τραυματίζεται και να αντικαθιστάται από τον Μπουζούκη στο 57ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή του Μπουζούκη με τον Ντίκο απείλησαν με το 3-0 όμως στο δυνατό σουτ του Άλβαρες η μπάλα κόντραρε στον Βούρο και πέρασε κόρνερ. Στο 58’ η κεφαλιά του Ιγκλέσιας μετά από νέο κόρνερ του Τιλίκα πέρασε πάνω από την εστία του Στέφενς, ο οποίος ένα λεπτό μετά αποσόβησε το 3-0 στην κεφαλιά του Μπαράλες μέσα από την περιοχή διώχνοντας εξ επαφής την μπάλα.

Η εικόνα του ΟΦΗ συνέχισε να μην είναι καλή, ο Νιόπλιας πέρασε και τον Στάικο στο ματς αντί του Ντιουσέ στο 62’ και δευτερόλεπτα μετά ο Μπαρτόλο έχασε την ευκαιρία να χριστεί και σκόρερ, μετά τις δύο ασίστ, όμως στο τετ-α-τετ με τον Στέφενς ο πορτιέρο του ΟΦΗ έδιωξε την μπάλα. Ο Μεταξάς φρέσκαρε την ομάδα του με τον Κρεσπί αντί του Γκαρντάφσκι στο 65’ και στο 73’ ο Νιόπλιας έριξε και το τελευταίο του χαρτί με τον Θοράρινσον αντί του Μπαλογιάννη.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι φίλαθλοι στις κερκίδες ασχολήθηκαν με την ευχάριστη στιγμή του 75ου λεπτού και την πρώτη φετινή εμφάνιση του Βαλιέντε που αντικατέστησε τον Ιγκλέσιας, ενώ στο ίδιο λεπτό μπήκε και ο Μπερτόγλιο αντί του κορυφαίου των Αρκάδων, Μπαρτόλο. Όμως ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός στάθηκε και εκείνος άτυχος καθώς τραυματίστηκε και χρειάστηκε να γίνει αλλαγή στο 87’ με τον Ριέρα.

Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, ενώ ο Παπαδόπουλος κράτησε το σκορ στο 80’ στη μοναδική ουσιαστικά μεγάλη φάση του ΟΦΗ όταν έπεσε ωραία στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Γκερέρο. Από την εκτέλεση του κόρνερ με τον Τοράλ, ο Μπιφουμά προσπάθησε με πλασέ να κάνει το 2-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπαρτόλο με 2 ασίστ και πολύ δουλειά μεσοεπιθετικά, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τιλίκα. Πολύ καλό ματς έκανε και ο Ιγκλέσιας, αλλά και ο σκόρερ του 2-0, Γκαρντάφσκι. Για τον απογοητευτικό ΟΦΗ, ο Στέφενς κράτησε το σκορ χαμηλά, ενώ ο Γκερέρο μπορεί να μην σκόραρε αλλά ήταν μέσα στη μοναδική απειλή της ομάδας του.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Σακκάς (Θεσσαλίας), Διαμαντής (Λέσβου), 4ος: Στάμος (Ηλείας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου).

Κίτρινες: 60’ Ζουκάνοβιτς - 45’ Μεγιάδο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Άλβαρες, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Ιγκλέσιας (75’ Βαλιέντε), Ντομίνγκεθ (46’ Στάνκο), Τιλίκα, Μπαρτόλο (75’ Μπερτόγλιο, 87’ λ.τρ. Ριέρα), Γκαρντάφκσι (65’ Κρεσπί), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Μπαλογιάννης (73’ Θοράρινσον), Διαμαντής, Βούρος, Μεγιάδο (46’ Τοράλ), Περέα, Ντιουσέ (62’ Στάικος), Ντίκο (57’ λ.τρ. Μπουζούκης), Ντουρμισάι (46’ Μπιφουμά), Γκερέρο.