19/03/2024
Ισπανία | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 00:09

Εκτός έδρας νίκες για Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης

Με «χρυσό» σκόρερ τον Λεβαντόφσκι οι «μπλαουγκράνα» πήραν το τρίποντο στη Μαγιόρκα * Με 2-0 επιβλήθηκαν της Σεβίλλης οι «ροχιμπλάνκος»

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε το Σάββατο (1/10) η 7η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν εκεί όπου ξεχώρισαν οι εκτός έδρας νίκες της Μπαρτσελόνα και της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «μπλαουγκράνα» στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας πήραν δύσκολη νίκη στην έδρα της Μαγιόρκα με 1-0 χάρις σε τέρμα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και προσωρινά βρίσκονται με 19 πόντους στην κορυφή, έναντι 18 της Ρεάλ που υποδέχεται την Κυριακή (2/10) την Οσασούνα. Ο Πολωνός στράικερ στο 20ο λεπτό ήταν εκείνος που πέτυχε το 0-1 που ήταν αρκετό εν τέλει για τη νίκη της ομάδας του.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 2-0 της Σεβίλλης και με 13 βαθμούς θέλει να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή της κατάταξης, ενώ οι Σεβιγιάννοι συνέχισαν το κακό τους ξεκίνημα και έχουν μόλις 5 πόντους. Ο Γιορέντε στο 29’ σημείωσε το 0-1 για τους «ροχιμπλάνκος» και στο 57ο λεπτό ο Μοράτα σημείωσε το τελικό 0-2.

Ωραίο ματς έγινε στην έδρα της Χετάφε ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Βαγιαδολίδ με τη δεύτερη να παίρνει το τρίποντο με 3-2 και να πιάνει την αντίπαλό της στους 7 πόντους. Ο Λεόν στο 20’ άνοιξε το σκορ για τη Βαγιαδολίδ όμως μέσα σε 2 λεπτά οι Μαγιοράλ (29’) και Σουάρεζ (31’) ανέτρεψαν την κατάσταση για το 2-1. Ο Λεόν στο 37’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-2 και ο Πλάνο στο 49’ πέτυχε το τελικό 2-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (30/9)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Αλμερία 4-0 (10' Ινιάκι Γουίλιαμς, 17' Σανθέτ, 62' Νίκο Γουίλιαμς, 84' πέν. Βέσγκα)