20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2022 - 19:02

Στην παράταση χαμογέλασε η Βέροια

Νίκησε με 2-1 τα Χανιά και πέρασε στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

To «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Βέροια την Τετάρτη (28/9), επικρατώντας εντός έδρας των Χανίων με 2-1 στην παράταση.

Έτσι, η «Βασίλισσα του Βορρά» συνεχίζει στη διοργάνωση και θα φιλοξενηθεί από τον Θεσπρωτό στην επόμενη φάση.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης ο Φασίδης στο 28' έπιασε το ανάποδο ψαλίδι και ο Ζιούλης έδιωξε πάνω στη γραμμή, αποτρέποντας το 1-0.

Στο 43', ωστόσο, οι Ημαθιώτες άνοιξαν το σκορ, με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει το σουτ του Μπουκουβάλα, αλλά ο Παπαχρήστος ακολούθησε τη φάση και από κοντά βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση των «κυανόλευκων» ήρθε στο 50', με τον Λεμονή να αξιοποιεί την ασίστ του Μαρτσάκη και να σκοράρει με σουτ εντός περιοχής, ενώ στο 72' ο Κατσιμήτρος εξουδετέρωσε με τα πόδια το σουτ του Παπαχρήστου από καλή θέση.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μάναλης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Παπαδόπουλο και χάθηκε η ευκαιρία για το 1-2, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να σταματά και το σουτ του Λεμονή από πλεονεκτική θέση στο 90'+2.

Εντέλει, η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη πανηγύρισε την πρόκριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φασίδη στο 113'.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φίτσας του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας με βοηθούς τον Λιόντο του Συνδέσμου Ηπείρου και το Νάστο του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας.

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Ντουμάνης (63' Iωάννου), Παπαχρήστος, Περδίκης, Ισαακίδης (63' Μπελεβώνης), Μασούρας (86' Μουχάλης), Μπλέτσας, Ορφανίδης (97' Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι (97' Δεμηρτζόγλου).

ΧΑΝΙΑ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος, Ζιούλης, Χιντζίδης, Μπάτζιος, Γκανσιέρ (80' Νικόλης), Ναζίμ (79' Σκέντζος), Γκουέδες (55' Ξεπαπαδάκης), Λεμονής, Κόλα, Μαρτσάκης (99' Ελευθεριάδης), Μάναλης (79' Ιμεραλιλάι).