29/03/2024
ΟΦΗ | Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:42

Χαμόγελα για Τοράλ στον ΟΦΗ

Επέστρεψε ο Ισπανός στο νικηφόρο (3-1) φιλικό με τον Γιούχτα * Είχαν δύο δοκάρια οι ηττημένοι

Τα χαμόγελα επέστρεψαν στον ΟΦΗ με την επανεμφάνιση του Τζον Τοράλ έστω και αν αυτή ήταν στο φιλικό με αντίπαλο τον Γιούχτα στις Αρχάνες το απόγευμα της Παρασκευής (23/9).

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια αντιμετώπισε την αντίστοιχη του συνονόματού του, Νίκου Σουργιά και επικράτησε με 3-1 σκοράροντας όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα σε έναν μαχητικό Γιούχτα που μείωσε σε 1-2, ενώ είχε και δύο δοκάρια, ένα πριν την ανάπαυλα και ένα πριν το φινάλε.

Το φιλικό στις Αρχάνες έγινε υπό συνεχή βροχόπτωση και στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ απείλησε με τους Καμάου στο 7’ και στο 34’, αλλά και με τον Τοράλ στο 25’ όμως η μεγάλη στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους με το σουτ του πρώην παίκτη του ΟΦΗ, Ροβίθη στο 43ο λεπτό που σταμάτησε στο δοκάρι του Μανδά.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έχασε δύο ευκαιρίες με τον Γκερέρο στο 48ο και το 53ο λεπτό, στο 54’ ήταν η τρίτη και φαρμακερή για τον επιθετικό των «μελανόλευκων» καθώς σε αυτό το λεπτό σκόραρε από κοντά για το 0-1 μετά τη σέντρα του Θοράρινσον. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Στάικος εκμεταλλεύτηκε λάθος στο χώρο του κέντρου, προχώρησε όσο χρειάστηκε και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χρήστου για το 0-2.

Ο Γιούχτας δεν τα… παράτησε και στο 73’ ο Ροβίθης με τακουνάκι βρήκε τον Λίτσκα ο οποίος από κοντά σημείωσε το 1-2. Έξι λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έκαναν το… 2-0 στα δοκάρια με το σουτ του Κεφαλούκου να σταματά στη δοκό του Σωτηρίου ο οποίος πάντως την ακούμπησε όσο χρειαζόταν και εν τέλει πέρασε κόρνερ. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό με ωραίο σουτ ο Μπουζούκης.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Νίκος Σουργιάς): Κόλλιας (59’ Χρήστου, 87’ Καπετανάκης), Γελαδάρης (78’ Τσαμαδιώτης), Κορνηλάκης (65’ Τουγλής), Τζανής (57’ Τουρέ), Γιαλούσης (78’ Γερακιός), Πλουσής (65’ Ψαράς), Κοντογιάννης (78’ Κεφαλούκος), Δωματάς (57’ Αργκιλέσι), Νύκταρης (78’ Στακάκης), Ροβίθης (82’ Κόκκινος), Αζίζι (65’ Λίτσκας).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς (46’ Σωτηρίου), Ζαχαριουδάκης (63’ Διαμαντής), Θοράρινσον (63’ Μπαλογιάννης), Πασαλίδης, Γιοχού, Περέα, Στάικος (63’ Αλμοχαϊμέντ), Τοράλ (63’ Θεοδοσουλάκης), Ντουρμισάι (63’ Μπουζούκης), Καμάου, Γκερέρο (63’ Αποστολάκης).

Πηγή φωτό: capitano.gr