29/03/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:37

Άνετος ο Ολυμπιακός νίκησε τη Χάποελ Χολόν με ρεσιτάλ τριπόντων

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος επικράτησαν 88-77 των Ισραηλινών στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης»

Άνετος ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο επικράτησε την Παρασκευή (23/9) με 88-77 της Χάποελ Χολόν και το Σάββατο (24/9, 20:30) θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα που νίκησε νωρίτερα το Περιστέρι.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος με ρεσιτάλ από τα 6.75, 16 εύστοχα συνολικά, επικράτησαν των Ισραηλινών, ενώ ο προπονητής των Πειραιωτών Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής.

Φορτσάτος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά με 13-2, όμως με σερί 6-12 η Χολόν μείωσε στο 19-14 του δεκαλέπτου. Μία από τα ίδια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με τους Πειραιώτες να παίρνουν ξανά διψήφια διαφορά (25-14), όμως ξανά οι Ισραηλινοί έκαναν σερί και μείωσαν στον πόντο (29-28), με το ημίχρονο να βρίσκει τις 2 ομάδες ισόπαλες (36-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε σερί 12-4 με αποτέλεσμα να προηγηθεί 48-40, όμως με δικό της σερί 7-11 η Χάποελ Χολόν μείωσε σε 55-51. Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία και έκλεισαν στο +6 το τρίτο δεκάλεπτο (65-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χολόν πήρε το προβάδισμα με σερί 0-7, με 65-67, όμως ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα καλάθια και καλή άμυνα έκανε 12-0 σερί για το 77-67, με το τελικό 88-77 να έρχεται φυσιολογικά.

Ο Πίτερς με 15 πόντους και οι Λαρεντζάκης 13, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ από 10 οι πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών, ενώ για τους ηττημένους Κάτζι με 16 πόντους, Ράγκλαντ με 13 και Τζόουνς με 10 ηγήθηκαν στο σκοράρισμα, αλλά δεν έφτανε…

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3), Παπανικολάου 10 (2), Μπλακ 4, Πίτερς 15 (3), ΜακΚίσικ 10 (2), Κάναν 6 (1), Λούντζης 6 (1), Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 7, Βεζένκοβ 8 (1), Μπόλομποϊ.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Γκάι Γκούντες): Ράγκλαντ 13 (1), Κρις Τζόνσον 8, Μπουρντιγιόν 6 (2), Ντάλτον 9 (1), Μάρβιν Τζόουνς 10 (1), Ντόσον 6 (1), Αμίρ, Κάτζι 16 (3), Μισγκάβ 9 (1).