28/03/2024
ΕΠΙΣΚΟΠΗ | Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:10

Δυνατό τεστ και ισοπαλία για Επισκοπή και Χανιά

Στο 1-1 η φιλική αναμέτρηση στο ΔΑΚ Γάλλου * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Ένα δυνατό φιλικό έδωσαν το απόγευμα της Παρασκευής (23/9) στο ΔΑΚ Γάλλου «Παύλος Βαρδινογιάννης» η Επισκοπή με τα Χανιά, με τις 2 ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1.

Το ματς διεξήχθη υπό βροχή και σε αυτό οι δύο προπονητές Ντάριλ Γουίλαρντ για την Επισκοπή και Σπύρος Μπαξεβάνος για τα Χανιά έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, αναμένοντας και οι 2 προπονητές την έναρξη της Σούπερ Λίγκας 2.

Η Επισκοπή προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας και ένα ακυρωθέν γκολ πριν την ανάπαυλα, ενώ τα Χανιά είχαν δοκάρι στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου, ισοφάρισαν και γλίτωσαν στα τελευταία λεπτά στο δοκάρι της Επισκοπής.

Πρώτη απείλησε η Επισκοπή όταν στο 14’ ο Σαμουρκασόβι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Κατσιμήτρο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ απείλησε και στο 29’ με το σουτ του Βουκελάτου που απέκρουσε ξανά ο πορτιέρο των Χανίων. Εν τέλει στο 40’ η Επισκοπή άνοιξε το σκορ όταν ο πρωταγωνιστής της προηγούμενης φάσης, Βουκελάτος έβγαλε τη σέντρα και ο Κρίκλοου με κεφαλιά πέτυχε το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου ο Κόλα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για το 1-1 όμως σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Καλογεράκη, όμως στο 52’ τα «δελφίνια» έφτασαν στην ισοφάριση με το δυνατό σουτ του Ζούνη που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο πορτιέρο της Επισκοπής. Παρά το 1-1, οι γηπεδούχοι έψαξαν το 2-1 και 2 λεπτά μετά έχασαν ευκαιρία με τον «κεραυνό» του Κρίκλοου να περνά λίγο άουτ, ενώ ο Κατσιμήτρος αντέδρασε σωστά στο 55’ μπλοκάροντας το δυνατό κοντινό σουτ του Βουκελάτου.

Το ματς παρά τις αλλαγές συνέχισε σε καλό τέμπο και στο 65’ ο Κρίκλοου απέτυχε να κάνει το 2-1 με το σουτ του να αποκρούει ο Κατσιμήτρος. Στο 78’ ήταν σειρά των Χανίων να απειλήσουν όταν ο Χοβανισιάν έπιασε δυνατό σουτ για να διώξει ο Πενταράκης, ο οποίος αντέδρασε σωστά και στο σουτ του Σταθόπουλου στο 83ο λεπτό, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανήκει στην Επισκοπή καθώς στο 84’ και μετά τη σέντρα του Αμπαφού, ο Κρίκλοου απέτυχε ξανά, αυτή τη φορά με προβολή να κάνει το 2-1, σημαδεύοντας το δοκάρι.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ντάριλ Γουίλαρντ): Καλογεράκης, Κεφαλάς, Λάμτσε, Πολίτης, Κούτσιας, Σκεντεράι, Σαμουρκασόβι (80′ Σουλεϊμάν), Κρίκλοου, Βουκελάτος (62′ Σταθόπουλος), Εμπουέλε (82′ Ουοττάρα), Χοβανισιάν (82′ Αμπαφού).

ΧΑΝΙΑ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος (64’ Δεσποτόπουλος), Γκανσιέρ (75’ Μπραουδάκης), Χιντζίδης (69’ Νίκολης), Ζιούλης (71’ Μαθιουλάκης), Μπάτζιος (59’ Ιμεραλιλάι), Γκουέδες (64’ Μυφτάρι), Ναζίμ (69’ Ξεπαπαδάκης), Λεμονής (71’ Γκολόσι), Ζούνης (64’ Σκέντζος), Κόλα (69’ Μάναλης (59’ Μαρτσάκης).