24/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:11

Νέα ήττα για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, τρίποντο για την Άστον Βίλα

Πέρασε νικηφόρα από το «Σίτι Γκράουντ» με 3-2 η Φούλαμ, νίκη 1-0 για τους «χωριάτες» κόντρα στη Σαουθάμπντον

Με τις αναμετρήσεις της Νότιγχαμ Φόρεστ με τη Φούλαμ και της Άστον Βίλα με τη Σαουθάμπντον άνοιξε την Παρασκευή (16/9) η αυλαία της 8ης «στροφής» της Πρέμιερ Λιγκ.

Μίας αγωνιστικής που είναι λειψή με τις αναβολές στους αγώνες Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας, Τσέλσι - Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λιντς λόγω του πένθους στο νησί ένεκα του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ.

Στα ματς της Παρασκευής, η Νότιγχαμ αν και προηγήθηκε 1-0 της Φούλαμ, δέχτηκε τρία τέρματα και εν τέλει ηττήθηκε με 2-3 και με 4 βαθμούς είναι στη 17η θέση μαζί με Έβερτον, Γουέστ Χαμ, ενώ οι Λονδρέζοι ανέβηκαν στους 11 πόντους όντας στην 6η θέση.

Ο Αβονιγί στο 11’ άνοιξε το σκορ για τη Νότιγχαμ στο «Σίτι Γκράουντ», όμως μέσα σε 6 λεπτά η Φούλαμ έκανε το 1-0, 1-3. Αρχικά, ο Ανταραμπιογιό ισοφάρισε στο 54’ σε 1-1, ο Παλίνια στο 57’ πέτυχε το 1-2 και στη μία ώρα αγώνα ο Ριντ το 1-3. Η Φόρεστ απλά μείωσε στο 77’ σε 2-3 με σκόρερ τον Ο’ Μπράιεν.

Στο έτερο ματς, η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπντον με τέρμα του Ράμσεϊ στο 41ο λεπτό και έτσι η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ με 7 βαθμούς έπιασε τους «άγιους» στην 11η θέση, ενώ τους ίδιους βαθμούς έχουν επίσης Νιουκάστλ, Μπόρνμουθ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (16/9)

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 1-0 (41’ Ράμσεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ - Φούλαμ 2-3 (11’ Αβονίγι, 77’ Ο’ Μπράιεν - 54’ Ανταραμπιόγιο, 57’ Παλίνια, 60’ Ριντ)