29/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 19 Μαΐου 2022 - 20:53

Έπεσε ηρωικά ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν την απειρία τους στα τελευταία λεπτά και ο Μίτσιτς με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε στην Αναντολού Εφές την πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας (74-77)

Νίκησε ο πιο έμπειρος... Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία προσπάθεια την Πέμπτη (19/5) στη «Σταρκ Αρένα» του Βελιγραδίου, αλλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές είχε τον τρόπο να νικήσει στο φινάλε με 77-74 και να έχει την ευκαιρία για το back to back στην Ευρωλίγκα.

Ο πρώτος ημιτελικός στο Φάιναλ Φορ έγινε με την παρουσία περισσότερων από 10.000 οπαδών των Πειραιωτών στις εξέδρες, αλλά στο παρκέ φάνηκε η απειρία του τωρινού ρόστερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να τιμωρεί με τρίποντο στην εκπνοή τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά «πνίγηκε» από το άγχος και την έλλειψη καθαρού μυαλού, αστόχησε σε συνεχόμενες προσπάθειες και αφού το ματς κρίθηκε στη μία φάση ήταν φυσικό η πλάστιγγα να γείρει υπέρ των παικτών του Εργκίν Αταμάν, που παίζουν μαζί την τελευταία τετραετία, έχουν χάσει έναν τελικό το 2019, ο κορωνοϊός τους σταμάτησε το 2020 κι ενώ έμοιαζαν ασυναγώνιστοι, πέρσι στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης και το βράδυ του Σαββάτου (21/5) θα ψάξουν τη δεύτερη σερί κατάκτηση του τροπαίου κόντρα σε Ρεάλ Μαδρίτης ή Μπαρτσελόνα.

Το α' ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τα καλά και τα άσχημα διαστήματά τους και οι Πειραιώτες πήγαν με +1 στα αποδυτήρια (43-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν σαφώς καλύτερη η Εφές κόντρα στον νευρικό και άστοχο Ολυμπιακό, αλλά προς το τέλος ο Ντόρσεϊ και ο Βεζένκοφ -που ήταν άφαντοι επιθετικά- έδειξαν να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό και το 51-62 έγινε 63-66, με την ελληνική ομάδα να βγάζει αντίδραση και να το παλεύει όσο δεν πάει.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, και στα κρίσιμα σημεία «μίλησε» η απειρία των παικτών του Μπαρτζώκα, που είτε βιάζονταν στην επίθεση είτε από το άγχος δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν σε σουτ με καλές προϋποθέσεις, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Έτσι, και με το σκορ στο 74-74 ο Μίτσιτς, παίκτης μεγάλης κλάσης, με buzzer beater έδωσε τη νίκη στην Εφές με το τελικό 74-77.

Φυσικά, η φετινή πορεία του Ολυμπιακού είναι άξια συγχαρητηρίων, έχει επιστρέψει για τα καλά στο ευρωπαϊκό στερέωμα και ευελπιστεί σε ανάλογη συνέχεια την επόμενη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 11 (2), Φαλ 7, Σλούκας 11 (1), Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 10 (2), ΜακΚίσικ 12.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (4), Μπομπουά, Σίνγκλετον 5 (1), Μπράιαντ 16 (4), Μοερμάν, Πλάις 8, Μίτσιτς 15 (4), Άντερσον, Ντάνστον 12 (1).