26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Μαΐου 2022 - 20:34

Τρίποντο στο 90' η Παναχαϊκή

Οι «κοκκινόμαυροι» πέρασαν με 0-1 από την έδρα του Μακεδονικού στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου στη SL2

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στη Σούπερ Λίγκα 2 έκανε την Κυριακή (15/5) κερδίζοντας με 0-1 τον Μακεδονικό στο ξεκίνημα των μπαράζ ανόδου.

Αν και ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Πατρινοί δυσκολεύτηκαν και χρειάστηκαν ένα γκολ του Κυβελίδη στο 90’ για να φύγουν με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή φάση στο 28’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαντί.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική και στο 65’ απείλησε με την κεφαλιά του Κέρι που κατέληξε λίγο άουτ. Τελικά το 0-1 ήρθε στο 90’ με τον Κυβελίδη να σκοράρει με κεφαλιά τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και να χαρίζει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Χατζηκωνσταντίνου, Δοξάκης (70’ Καράμπελας), Σαραγιώτης, Τσιαμπάζης, Ουζούνογλου, Μπρατσιάνι, Γαρύφαλος, Λάλκοβιτς, Τοπούζης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Σμίλτος, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (65′ Τεγούσης), Στεργίδης, Καράκλαϊτς, Κέρι (86’ Κυβελίδης), Αλεξόπουλος, Χαντί.