20/04/2024
Champions League | Πέμπτη 5 Μαΐου 2022 - 00:37

Δώστε το από τώρα στη «βασίλισσα»!

Απίθανα πράγματα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που με ακόμα μία ανατροπή επιβλήθηκε με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και περιμένει τη Λίβερπουλ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Δεν παραδίνεται ποτέ! Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία το βράδυ της Τετάρτης (4/5) υπέταξε τη Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 με ακόμα μία ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ισπανική ομάδα απέδειξε γιατί θεωρείται η «βασίλισσα» της Ευρώπης. Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Μαχρέζ (73’), δεν τα παράτησε. Έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με δύο γκολ του Ροντρίγκο στο 90’ και στο 90+1’ έκανε την ανατροπή στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί μίλησε ο Μπενζεμά ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 3-1 το οποίο έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και στέλνει τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Παρισιού, στις 28 Μαΐου, κόντρα στη Λίβερπουλ.

Οι Άγγλοι από την πλευρά τους, έκαναν χαρακίρι και για ακόμα μία χρονιά δεν θα διεκδικήσουν το τρόπαιο, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στην κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ.

Το α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να είναι ένα κλικ καλύτεροι. Οι «μερένχες» μπήκαν πιο αποφασιστικά και στο 4’ απείλησαν με μία κεφαλιά του Μπενζεμά που δεν βρήκε στόχο. Η Μάντσεστερ Σίτι απάντησε με δική της ευκαιρία στο 20’. Ο Μπερνάρντο Σίλβα σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς κατέληξε λίγο έξω. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου ανήκε επίσης στους φιλοξενούμενους, με τον Κουρτουά να διώχνει δύσκολα και το σουτ του Φόντεν στο 40’.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε φορτσάτη και στο 46’ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Βινίσιους αστόχησε σε κενή εστία. Η αγγλική ομάδα σιγά, σιγά πήρε τον έλεγχο και στο 73’ προηγήθηκε με καταπληκτικό πλασέ του Μαχρέζ ενώ είχε ακόμα τρεις καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 86’ η βολίδα του Κανσέλο εξουδετερώθηκε από τον Κουρτουά, ένα λεπτό αργότερα ακολούθησε το σουτ του Γκρίλις, που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μεντί, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ξανά ο Γκρίλις με πλασέ είδε τον Κουρτουά να σώζει. Και εκεί που η Μάντσεστερ Σίτι έδειχνε έτοιμη να ετοιμάσει βαλίτσες για το Παρίσι ήρθαν τα πάνω - κάτω. Οι «γκαλάκτικος» έφτασαν στην ανατροπή και ως… Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του 1999 πέτυχαν δύο τέρματα στέλνοντας το ματς στην παράταση. Έτσι, στο 90’ ο Ροντρίγκο με προβολή ισοφάρισε σε 1-1 και πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 90+1’ ο Βραζιλιάνος επιθετικός με κεφαλιά έγραψε το 2-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το έξτρα ημίωρο για τη «βασίλισσα» καθώς στο 95’ ο Μπενζεμά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από  τον Ρούμπεν Ντίας, σκόραρε για το 3-1 δίνοντας παράλληλα σκορ πρόκρισης στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι οπισοχώρησαν, θέλοντας να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους και στο 105+2’ κινδύνευσαν όταν ο Κουρτουά έβαλε το… χεράκι του και απέκρουσε την κεφαλιά του Φόντεν, με τον Φερναντίνιο στο... ριμπάουντ να μη μπορεί εξ επαφής να σκοράρει. Στο δεύτερο μέρος, οι Μαδριλένοι ροκάνισαν τον χρόνο και με σωστή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψαν στους Άγγλους να γίνουν απειλητικοί. Κάπως έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά την επιτυχία τους παρέα με τον κόσμο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο φιναλίστ θα κοντραριστούν σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ για τρίτη φορά. Μάλιστα, είχαν αναμετρηθεί ξανά στο Παρίσι το 1981, με τη Λίβερπουλ να κατακτά το τρόπαιο κερδίζοντας με 1-0 με γκολ του Άλαν Κένεντι.

Διαιτητής ήταν ο Ορσάτο (Ιταλία), με βοηθούς τους Καρμπόνε (Ιταλία) και Τζιαλατίνι (Ιταλία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Βαλέρι (Ιταλία) και AVAR ο Ιράτι (Ιταλία). Τέταρτος ήταν ο Μάσα (Ιταλία).

Κίτρινες: 9’ Μόντριτς, 65’ Καρβαχάλ, 84’ Μιλιτάο, 90+6’ Βαλβέρδε - 9’ Λαπόρτ, 101’ Στέρλινγκ, 113’ Ζιντσένκο

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (115’ λ.τρ. Βαγιέχο), Νάτσο, Μεντί, Κρος (68’ Ροντρίγκο), Κασεμίρο (75’ Ασένσιο), Μόντριτς (75’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Βινίσιους (115’ Λούκας Βάθκεθ), Μπενζεμά (104’ Θεμπάγιος).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (72’ λ.τρ. Ζιντσένκο), Ρούμπεν Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι (99’ Στέρλινγκ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (72’ Γκουντογκάν), Μαχρέζ (85’ Φερναντίνιο), Φόντεν, Γκάμπριελ Ζεσούς (78’ Γκρίλις).