19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 - 18:31

Στη Σούπερ Λίγκα 2 και του χρόνου ο ΟΦΙ

Η ομάδα της Ιεράπετρας συνέτριψε με 5-1 τη Ζάκυνθο και σώθηκε * Είχαν και τέσσερα δοκάρια οι νικητές

Θέση για τη Σούπερ Λίγκα 2 της νέας αγωνιστικής περιόδου έκλεισε ο Ο.Φ. Ιεράπετρας μετά την εντός έδρας νίκη του με 5-1 επί της Ζακύνθου την Κυριακή (30/4).

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Βουζουνεράκειο για την τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήθελε πάση θυσία το τρίποντο προκειμένου η παραμονή της στην κατηγορία να μην εξαρτάται από τους ανταγωνιστές της.

Και τα κατάφερε περίφημα αφού ξεπέρασε εύκολα την αντίσταση των εδώ και λίγες μέρες υποβιβασμένων φιλοξενούμενων.

Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν τέσσερα γκολ με Αντερέγκεν (2’), Βουό (10’, 20’) και Μεσιδόρο (23’).

Στο 48’ ο ΟΦΙ άγγιξε το 4-0 όταν το πλασέ του Χιμένεζ σταμάτησε στο δοκάρι ενώ στο 55’ ο Σπίρι στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στην κάθετη δοκό του Μπαρμπόπουλου. Στο 58’ η Ζάκυνθος μείωσε σε 4-1 με τον Ελ Γκανάσι ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αντερέγκεν, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 51’. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στη συνέχεια όμως Χιμένεζ στο 62’ και Μούλερ στο 68’ σημάδεψαν το δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Πουλόπουλος (Πειραιά), με βοηθούς τους Κορωνά (Πειραιά) και Χρηστάκο (Πειραιά). Τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Κοντοές, Τορίμπιο, Ντέτλερ, Κατάλντι, Λεμονής (71’ Καραμπέτσος), Μπενίτεζ (61’ Καλλιτσουνάκης), Μεσιδόρο, Μούλερ (71’ Κόκας), Αντερέγκεν (81’ Ψάνης), Βουό (46’ Χιμένεζ).

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Παναγιώτης Γουσέτης): Μπαρμπόπουλος, Κολεύρης (46′ Σπίρι), Ηλιού (69′ Καψάσκης), Νικολακόπουλος, Σουρμπής, Λάμπογλου, Παναγιωτόπουλος (46′ Κάρδαρης), Ζε Εσόνο, Κάμερον Σολ, Κοναγκάγια, Ελ Γκανάσι.