23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 - 17:08

Βαθμός παραμονής για τον Πανσερραϊκό

Τα «λιοντάρια» μπορεί να μην νίκησαν τη Νίκη Βόλου (0-0), όμως παρέμειναν με την ισοπαλία στη Σούπερ Λίγκα 2

Ο Πανσερραϊκός πήρε τον βαθμό που ήθελε για να παραμείνει και τη νέα περίοδο στη Σούπερ Λίγκα 2 απέναντι στη Νίκη Βόλου το απόγευμα της Κυριακής (1/5) στις Σέρρες για την 34η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου.

Έτσι, τα «λιοντάρια» με 33 βαθμούς προσπέρασαν τον Πιερικό ο οποίος υποβιβάστηκε και τερμάτισαν στη 13η θέση, ενώ η ομάδα της Νέας Ιωνίας του Βόλου τερμάτισε με 52 βαθμούς στην 4η θέση της κατάταξης.

Η Νίκη Βόλου απείλησε πρώτη με το σουτ του Μέτσε στο 10’ που μπλόκαρε την μπάλα ο Κατσίκας, ενώ στο 18’ ο Πανσερραϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Κανίς έκανε το γύρισμα από πλάγια, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Περιστερίδη και στη συνέχεια ο Γρομητσάρης πάνω στη γραμμή αποσόβησε το γκολ.

Στο 32’ τα «λιοντάρια» άγγιξαν ξανά το 1-0 αλλά ο Μέσι με διαγώνιο σουτ βρήκε σε ετοιμότητα τον Περιστερίδη που απομάκρυνε την μπάλα με τα πόδια. Έξι λεπτά μετά ο Σοφιανός για τους γηπεδούχους βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ξανά ο Περιστερίδης δήλωσε παρών μπλοκάροντας την μπάλα και έτσι το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο.

Οι Σερραίοι μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο με στόχο το γκολ όμως στο 52’ απώλεσαν σημαντική ευκαιρία όταν ο Ντίαζ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Κανίς όμως το πλασέ του τελευταίου πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Έππα στο 65ο λεπτό με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε και τον Πανσερραϊκό να παραμένει στην SL2.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Χριστοδούλου (Μακεδονίας), Αϊνάλης (Μακεδονίας), 4ος: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

Κίτρινες: 66’ Κανίς - 65’ Μέτσε, 66’ Βασιλείου

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Γκιόκας): Κατσίκας, Ζέρης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Μαρκιόνι (71’ Καραμπέρης), Κρητικός, Ανάκογλου (61’ Έππας), Σοφιανός (46’ Ντίαζ), Μέσι, Κανίς.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Περιστερίδης, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πάνος, Τσουκαλάς (46’ Γκαρσία), Μέτσε (90’ Αθανασίου), Κυριακίδης, Βασιλείου (72’ Ροχάνο), Κουσκουνάς (72’ Στοΐνοβιτς), Βλαχομήτρος (72’ Κυρίτσης).