19/04/2024
Champions League | Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 - 23:52

Φουλ για Παρίσι η Λίβερπουλ!

Οι «κόκκινοι» επιβλήθηκαν με 2-0 της ακίνδυνης Βιγιαρεάλ στο Άνφιλντ και έχουν το πάνω χέρι για πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ * Μπορούσαν κι άλλα γκολ οι γηπεδούχοι, που αδικούνται από το τελικό σκορ

Ήταν το φαβορί και το απέδειξε… Η Λίβερπουλ επιβεβαίωσε στο έπακρο την ανωτερότητά της σε σχέση με τη Βιγιαρεάλ καθώς το βράδυ της Τετάρτης (27/4) την κέρδισε με 2-0 στο Άνφιλντ, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν ένα επίπεδο πάνω από την αντίπαλό της και με δύο γκολ σε τρία λεπτά (53’, 55’) κατάφερε να πάρει τη νίκη κάνοντας αποφασιστικό πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο αδικούνται από το τελικό σκορ καθώς έχασαν πολλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και δύο δοκάρια, για να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους.

Οι Ισπανοί από την πλευρά τους, κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο ακολουθώντας πιστά το πλάνο «φουλ άμυνα». Ωστόσο έπαθαν πατατράκ από το ασφυκτικό πρέσινγκ των γηπεδούχων και πλέον πηγαίνουν στη ρεβάνς της 3ης Μαίου όντας με την πλάτη στον τοίχο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη Λίβερπουλ η οποία πίεζε, δημιουργώντας ευκαιρίες, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που αρκούνταν σε παθητικό ρόλο και ήταν εντελώς ακίνδυνοι. Στο 12’ η κεφαλιά του Μανέ κατέληξε άουτ ενώ στο 22’ το βολέ του Χέντερσον βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ πλάσαρε με φάλτσα αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 31’ το σουτ του Λουίς Ντίας εξουδετερώθηκε από τον Ρούλι. Η σπουδαιότερη ευκαιρία των «κόκκινων» καταγράφηκε στο 42’ όταν ο Τιάγκο σούταρε από μακριά αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Με φουλ επιθετική διάθεση μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «ρεντς» και στο 53’ ευτύχησαν να προηγηθούν με αυτογκόλ του Εστουπινιάν. Μάλιστα, πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί τους, πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με κοντινό πλασέ του Μανέ. Η Λίβερπουλ δεν σταμάτησε να επιτίθεται, εμποδίζοντας το «κίτρινο υποβρύχιο» να αντιδράσει, και στο 68’ απείλησε με τον «κεραυνό» του Φαν Ντάικ να αποκρούεται από τον Ρούλι. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι «έσβησαν» το ματς και το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Κάπως έτσι, πηγαίνουν στην Ισπανία έχοντας το προβάδισμα για τον τελικό του Παρισιού.

Διαιτητής ήταν ο Μαρτσίνιακ (Πολωνία), με βοηθούς τους Σοκολνίτσκι (Πολωνία) και Λίστκιεβιτς (Πολωνία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Κβιατκόφσκι (Πολωνία) και AVAR ο Φρανκόφσκι (Πολωνία). Τέταρτος ήταν ο Βίντσιτς (Σλοβενία).

Κίτρινες: 32’ Φαν Ντάικ - 47’ Εστουπινιάν, 62’ Λο Σέλσο

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (81’ Γκόμεζ), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (73’ Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Μανέ (73’ Ζότα), Λουίς Ντίας (81’ Ορίγκι).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν (72’ Τριγέρος), Παρέχο (72’ Οριέ), Καπού, Τσουκουέζε (72’ Ντιά), Κοκλέν (57’ Πεντράθα), Λο Σέλσο, Ντανζούμα (86’ Αλκάθερ).