28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022 - 16:56

Βέροια πέντε αστέρων!

Ωραία η «Βασίλισσα του Βορρά» και 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου, ξεφεύγοντας στο +4 από την ΑΕΛ

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις έδωσε την Τετάρτη (26/1) η Βέροια, συντρίβοντας εντός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου με 5-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» φρόντισε να «καθαρίσει» από το α' ημίχρονο το τρίποντο με τέσσερα γκολ, φτάνοντας τους 30 βαθμούς στην κορυφή και ξεφεύγοντας στο +4 από την ΑΕΛ, με τους «κοκκινόμαυρους» από την πλευρά τους να μετρούν 12 πόντους στη 13η θέση.

Μόλις στο 4' ήρθε το 1-0 με το αυτογκόλ του Καλογέρη ύστερα από σέντρα του Μούργου απο δεξιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα σέντραρε ο Φοφανά από αριστερά, ο Μούργος έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, έχοντας βρει στο πόδι του Πασά.

Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους και στο 29' ο Πασάς σούταρε από θέση μέσα αριστερά, για να φύγει λίγο άουτ η μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γαβριηλίδης έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση κι έδιωξε δύσκολα με τα πόδια ο Πίτκας, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να εξουδετερώνει και το σουτ του Γιακουμάκη στο 32' από το ύψος του πέναλτι.

Στο 39' ο Πίτκας και πάλι απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Σκόνδρα μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Μούργος από αριστερά, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό δεν μπορούσε ν' αποτρέψει το 3-0, καθώς ο Πασάς μπήκε ολομόναχος στην περιοχή από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Γαβριηλίδη, που σκόραρε με κοντινό δυνατό σουτ.

Στο 45'+1 ήταν η σειρά του Φοφανά να πανηγυρίσει, δεχόμενος τη βαθιά μπαλιά του Οικονόμου και νικώντας τον Πίτκα στο τετ α τετ, για να πέσει πολύ ο ρυθμός στο β' ημίχρονο

Στο 47' ο Βελλίδης έδειξε τα αντανακλαστικά του σε δυνατό σουτ του Ενομό εντός περιοχής, με τον Φοφανά στο 69' να σουτάρει στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Πίτκα να μπλοκάρει.

Εντέλει, το 5-0 των Ημαθιωτών πέτυχε στο 77' με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή ο Κουατένγκ, που μόλις ένα λεπτό νωρίτερα είχε μπει στο ματς αντικαθιστώντας τον Φοφανά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσετσίλας του Συνδέσμου Γρεβενών με βοηθούς τον Φαλτάκα του Συνδέσμου Γρεβενών και τον Καμπερίδη του Συνδέσμου Καβάλας.

Κίτρινες: 82' Δημόπουλος - 33' Σουντουρά, 57' Ελέ.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας (60' Μούχαλης), Πεταυράκης, Μαραγκός, Σκόνδρας (60' Δημόπουλος), Οικονόμου, Γαβριηλίδης, Μούργος (60' Πόζογλου), Φοφανά (76' Κουατένγκ), Πασάς, Γιακουμάκης (76' Καπνίδης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Αμαραντίδης, Τσιμίκας, Καλογέρης, Μαλουμαντσόκο, Ελέ, Αμπουντού (61' Λουφάκης), Σουντουρά (73' Φράγκος), Εσάλο, Ενομό.