25/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2022 - 02:17

Iσοφαρίστηκε στο φινάλε, αλλά παραμένει πρώτη η Ακτή Ελεφαντοστού

Ισοπαλία κορυφής για Γκάμπια και Μάλι * Τι έγινε στα ματς της Κυριακής (16/1) για το Κόπα Άφρικα

Στο ισόπαλο 2-2 με τη Σιέρα Λεόνε έμεινε η Ακτή Ελεφαντοστού την Κυριακή (16/1) για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Κόπα Άφρικα, φτάνοντας τους 4 βαθμούς στην κορυφή.

Ο Αλέ έγραψε το 1-0 στο 25', με τον Μούσα Καμαρά να ισοφαρίζει στο 55', ενώ ο Πέπε έδωσε νέο προβάδισμα στους Ιβοριανούς δέκα λεπτά αργότερα.

Η νέα ισοφάριση ήρθε από το γκολ του Αλχατζί Καμαρά στο 90'+3, με την Ισημερινή Γουινέα να κερδίζει με 1-0 την Αλγερία στην άλλη αναμέτρηση του γκρουπ χάρη σε γκολ του Εστεμπάν στο 70'.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ακτή Ελεφαντοστού 4 (3-2)

2. Ισημερινή Γουινέα 3 (1-1)

3. Σιέρα Λεόνε 2 (2-2)

4. Αλγερία 1 (0-1)

Για τον 6ο όμιλο Γκάμπια και Μάλι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 κι έχουν αμφότερες 4 βαθμούς, με τον Ιμπραχίμα Κονέ να σκοράρει για το Μάλι στο 79' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Από την άσπρη βούλα ήρθε η ισοφάριση στο 90' με σκόρερ τον Μούσα Μπάροου, ενώ η Τυνησία σάρωσε τη Μαυριτανία με 4-0.

Ματλουτί στο 4' και Καζρί στο 9' διαμόρφωσαν πολύ γρήγορα το 2-0 για τους Βορειοαφρικανούς, με τον Καζρί να σημειώνει δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 64' κι ενώ το τελικό αποτέλεσμα προέκυψε από το γκολ του Τζαζιρί δύο λεπτά αργότερα.