18/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 20:52

Εξαιρετικός Προμηθέας στο Ιβανώφειο με σούπερ Αγραβάνη

Οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με 95-82 κόντρα στον Ηρακλή έχοντας σε σπουδαία μέρα τον διεθνή γκαρντ * Επεισοδιακό ματς με 15 λεπτη διακοπή και εκκένωση του γηπέδου * Έναρξη με καθυστέρηση 10 λεπτών εξαιτίας απουσίας γιατρού

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Δημήτρη Αγραβάνη ο Προμηθέας πήρε σημαντική νίκη στο Ιβανώφειο απέναντι στον Ηρακλή με 95-82 το απόγευμα της Κυριακής (16/1) για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έφτασε με τη νίκη αυτή στο 8-4 και παραμένει πρώτη αλλά με δύο ματς περισσότερα από τον Ολυμπιακό και τρία από τον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που ο Γηραιός παραμένει ουραγός με ρεκόρ 3-8 στη μάχη που δίνει για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση δέκα λεπτών καθώς δεν υπήρχε γιατρός στο γήπεδο, ενώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου συνοδεύτηκε από 15λεπτη διακοπή και εκκένωση του γηπέδου.

Αυτός που δεν επηρεάστηκε ήταν ο Προμηθέας που από νωρίς πήρε προβάδισμα κλείνοντας στο +5 το πρώτο δεκάλεπτο (16-21), ενώ με σερί 3-10 έφτασαν σε διψήφια διαφορά (19-31) πριν μειώσουν οι «κυανόλευκοι» σε 24-31 και 41-44 στο ημίχρονο.

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο με τη διαφορά να είναι οριακά διψήφια για τους Πατρινούς που βρέθηκαν μπροστά με 9 (62-71) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ήταν φανερό ότι ο Γηραιός είχε μείνει από δυνάμεις και στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (67-87), πριν το τελικό 82-95.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης στην… οικογενειακή μονομαχία με τον αδερφό του Γιάννη επικράτησε έχοντας 21 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γκραντ με 15. Για τους ηττημένους, ο Ντάγκλας με 22 πόντους και ο Γκάρετ με 18 δεν ήταν αρκετοί για το σύνολο του Κώστα Μέξα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 11, Γκάρετ 18, Αγραβάνης Γ. 11, Ντολεζάι 5, Ντάγκλας 22 (4), Γούλριτζ, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ηλίας Ζούρος): Ρεί 11 (3), Γκραντ 15, Αγραβάνης Δ. 21 (2), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 10, Γκάντι 8 (2), Χαντ 8, Σίμπσον 8 (2), Άντριτς 9 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.