24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 16:43

Στο Χ το ντέρμπι της SL2 με… σφραγίδα Πολυχρόνη!

Λεβαδειακός - Καλαμάτα 0-0 με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή, που αρνήθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο 50' και μοιραία διαμόρφωσε το αποτέλεσμα * Επικίνδυνοι στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι * Μονότερμα οι Βοιωτοί στο δεύτερο 45λεπτο * Αποστολή του a-sports.gr στη Λιβαδειά

Ήταν ένα καλό ντέρμπι, αλλά το στιγμάτισε δυστυχώς ο ρέφερι... Λεβαδειακός και Καλαμάτα έμειναν στο 0-0 στο κυριακάτικο (16/1) ματς της 14ης αγωνιστικής του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, με τον Πολυχρόνη του Συνδέσμου Πιερίας να εξελίσσεται σε αρνητικό πρωταγωνιστή.

Και τούτο διότι στο 50' δεν είδε το καθαρό πέναλτι του Μπακαγιόκο με το τράβηγμα στον Συμελίδη, διαμορφώνοντας μοιραία το αποτέλεσμα και σε ένα ματς όπου στο α' ημίχρονο υπήρχε ισορροπία ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Βοιωτοί ήταν κυρίαρχοι, έπαιξαν μονότερμα τη «Μαύρη Θύελλα», ωστόσο δεν σκόραραν.

Βέβαια, και οι φιλοξενούμενοι μπορούν να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία, καθώς ο Πολυχρόνης στο 78' χαρίστηκε στον Μεχία και δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Τάτο, με τα τελικά «κουλούρια» να κρατούν τον Λεβαδειακό στην κορυφή με 25 βαθμούς σε 12 αγώνες, ενώ η Καλαμάτα μετρά 22 πόντους στην 3η θέση και σε 10 ματς.

Ο Συμελίδης με την είσοδό του στην αναμέτρηση από το 46' και μετά βοήθησε πολύ και ζωντάνεψε την ομάδα του, ενώ καλός ήταν και ο Νίλι, με Τάτο και Κωνσταντινόπουλο να ξεχωρίζουν για την Καλαμάτα.

Το α' ημίχρονο, λοιπόν, ήταν μοιρασμένο σε γενικές γραμμές, αν και οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ωστόσο, πιο κοντά στο γκολ βρέθηκε η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, με τον Αναστασόπουλο στο 11' να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο 45λεπτο από την αρχή πήρε τα ηνία ο Λεβαδειακός, έγινε η φάση του 50' με το πέναλτι που κακώς δεν υπέδειξε ο Πολυχρόνης και όσο κυλούσε το παιχνίδι υπήρχε η αίσθηση ότι οι γηπεδούχοι θα το έβρισκαν το γκολ (12-5 οι τελικές).

Όμως, ο Ταΐρης δεν είδε να παραβιάζεται η εστία του και η «λευκή» ισοπαλία προφανώς αφήνει ικανοποιημένους τους Μεσσήνιους, αφού έχουν δύο αγώνες λιγότερους κι ενώ μετρούν οκτώ παιχνίδια αήττητοι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πολυχρόνης του Συνδέσμου Πιερίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Μηνούδη και Βρούζο.

Κίτρινες: 68' Μεχία - 1' Αναστασόπουλος, 54' Τσαγκαλίδης, 79' Παυλίδης, 90'+2 Λουκίνας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας (87' Μυτίδης), Παναγιώτου, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Μεχία, Χάμοντ, Νίλι, Μουτίνιο (46' Συμελίδης), Πολέτο, Δούμτσιος (76' Νίκας).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Mόζερ (90'+2 Φελίπε), Κωνσταντινόπουλος,, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (75' Μαβινγκά), Αναστασόπουλος, Ματέους (75' Λουπάνο), Τσαγκαλίδης (74' Παυλίδης), Τάτος (90' Σκεντεράι), Λουκίνας.