28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 16:39

«Σκόρπισε» τον Πιερικό και πάτησε ξανά κορυφή η Βέροια

Η «Βασίλισσα του Βορρά» επιβλήθηκε με 4-1 των «μελανόλευκων» στην Ημαθία * Προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο οι νικητές

Νικηφόρο ήταν για τη Βέροια το πρώτο παιχνίδι της για το 2022 καθώς το απόγευμα της Κυριακής (16/1) υπέταξε με 4-1 τον Πιερικό εντός έδρας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Α' ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη δεν αντιμετώπισε προβλήματα και, καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Ηρακλή.

Έφτασε, έτσι, τους 24 βαθμούς και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το ματς της Ξάνθης με τον «Γηραιό» αναβλήθηκε, ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «μελανόλευκοι» από την άλλη, που προβλημάτισαν με την αμυντική τους απόδοση, παρέμειναν στους 13 βαθμούς και υποχώρησαν στη δέκατη τρίτη θέση ισόβαθμοι με ΠΑΟΚ Β’ και Πανσερραϊκό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το… καλησπέρα στο ματς έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μούργου στο 8’. Μετά το γκολ που δέχθηκε, ο Πιερικός ανέβηκε και είχε μία καλή στιγμή στο 27’ με το σουτ του Ίτσιου να εξουδετερώνεται από τον Βελλίδη. Γρήγορα η «Βασίλισσα του Βορρά» πήρε ξανά την κατοχή και στο 39’ ο Πασάς με πλασέ έκανε το 2-0 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιακουμάκης σκόραρε με λόμπα για το 3-0.

Στο 58’ η Βέροια πήρε… αέρα τεσσάρων τερμάτων όταν ο Πασάς σκόραρε ξανά με πλασέ, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μπουκουβάλα, για να ακολουθήσουν δύο σουτ από Μυστακίδη στο 76’ και Μπλέτσα στο 77’ με το πρώτο να αποκρούεται από τον Γαλάνη και το δεύτερο να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το μόνο που κατάφεραν οι Κατερινιώτες στα λεπτά που απέμεναν, ήταν να μειώσουν σε 4-1 στο 80’ με κοντινό σουτ του Κανούλα.

Διαιτητής ήταν ο Ντάουλας (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Κουβαλάκη (Δράμας) και Χατζηνάκο (Δράμας). Τέταρτος ήταν ο Τσιάρας (Καβάλας).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Μαραγκός (64’ Δημόπουλος), Πεταυράκης (73’ Παπαχρήστος), Μπλέτσας, Οικονόμου, Μούργος (73’ Ορφανίδης), Φοφανά (59’ Κουατένγκ), Πασάς (64’ Μυστακίδης), Γιακουμάκης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Ζούρκος, Παντελιάδης (46’ Φωκαΐδης), Χαρτσιάς, Εμπουσί, Σουντάρ (46’ Τόσκας), Καρανάτσιος (46’ Γιαλαμίδης), Χαντζάρας (63’ Κανούλας), Παπαδόπουλος, Ίτσιος (63’ Γκαγιέχο).