19/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022 - 20:03

Πήρε γερή ανάσα η Λάρισα

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν του Άρη με 84-81

Σπουδαία νίκη πήρε η Λάρισα το Σάββατο (15/1), επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 84-81 για τη 12η αγωνιστική της Βasket League.

Οι Θεσσαλοί ήταν στο +4 στο τέλος του ημιχρόνου (45-41), ενώ στο 30' η διαφορά είχε ανεβεί στους 10 πόντους (66-56), με τους «κίτρινους» να κάνουν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο και να παίρνουν προβάδισμα με 81-79.

Ωστόσο, ο Παπαντωνίου με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (82-81), ο Μούντι με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και η Λάρισα πήγε το ρεκόρ της στο 3-7.

Ο Κρουμπάλι κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους, στο 4-6 οι Θεσσαλονικείς, για τους οποίους ξεχώρισαν οι Κάουαν και Χάνλαν με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 10 (1), Κρουμπάλι 20 (2), Τσαϊρέλης 14, Γκριν 12 (2), Μούντι 13, Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 24, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9, Χάνλαν 21 (4), Κελί 12, Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.