28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022 - 19:18

Ζωντανός για εξάδα ο Αστέρας Τρίπολης με «κέρβερο» Παπαδόπουλο

Οι Αρκάδες επικράτησαν δύσκολα με 1-0 του Βόλου στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και είναι σε καλό δρόμο για πλέι οφ

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε δύσκολα με 1-0 επί του πολύ καλού, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, Βόλου, το Σάββατο (15/1), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1. Ο Σόνι με πολύ όμορφο γκολ στο 41’ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, ενώ ο Παπαδόπουλος με τις επεμμβάσεις του στο πρώτο 45λεπτο, πήρε από το χέρι τους την ομάδα του οδηγώντας την στη νίκη. Οι Αρκάδες, πλέον, κοιτάζουν ψηλότερα στη βαθμολογία και το κυνήγι της εξάδας μοιάζει, πλέον, πιο ρεαλιστικός στόχος.

Το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Άλχο με τη φανέλα του, αδικημένου από το τελικό σκορ, Βόλου. Αδικημένος διότι η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έχασε τα άχαστα στο πρώτο μέρος και τελικά επικράτησε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Όταν χάνει κανείς τόσες ευκαιρίες, νομοτελειακά θα δεχτεί γκολ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα αλλά το σκορ του πρώτου μισού του αγώνα είναι ξεκάθαρα έργο… Παπαδόπουλου!

Με αυτή τη νίκη ο Αστέρας Τρίπολης μένει ζωντανός για τον στόχο της εξάδας, φτάνοντας τους 23 βαθμούς και την 7η θέση προσωρινά, τρεις πόντους πίσω από τον 6ο ΟΦΗ. Από την άλλη, ο Βόλος μένει πολύ πίσω στη μάχη για τα πλέι οφ (9ος με 18 βαθμούς) και μάλλον καθιερώνεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκας 1.

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα δεν είχε καλό ρυθμό και μόνο στο τρίλεπτο 14’-16’ έγιναν 3 σουτ, δύο για τον Αστέρα και ένα για τον Βόλο, ακίνδυνα ωστόσο. Στο 21’ ο Φαν Βέερτ πήγε να σκοράρει σχεδόν από το κέντρο αλλά ο Παπαδόπουλος με τη βοήθεια του δοκαριού έβγαλε σε κόρνερ το «κρεμαστό» του Ολλανδού! Αμέσως μετά, στο 22’, ο Ρεγκατέν σούταρε μετά την απομάκρυνση της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης από το κόρνερ του Μπαριέντος και ο Παπαδόπουλος έκανε ξανά μία φανταστική απόκρουση.

Ο Βόλος πήρε μπρος από εκεί και πέρα, όμως δεν βρήκε το γκολ που δικαιούταν λόγω των συγκεκριμένων φάσεων, χάρη στον εξαιρετικό σήμερα Παπαδόπουλο. Ο τερματοφύλακας των Αρκάδων έκανε φανταστική επέμβαση και στο 32’ σε κεφαλιά του Τσοκάνη από κόρνερ αυτή τη φορά του Φεράρι και στη συνέχεια της φάσης στο 33’ ο Ρεγκατέν έχασε το άχαστο, πλασάροντας λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω!

Στο 35’ ο Άλβαρεζ σούταρε από μακριά για τους γηπεδούχους, με τον Κότνικ να απαντάει στον… Παπαδόπουλο και να κάνει καλή επέμβαση. Στο 38’, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Φερνάντες να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, για να επικρατήσει ο νόμος του ποδοσφαίρου στο 41’!

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε με τον Σόνι, στην πρώτη του κλασσική ευκαιρία στο ματς, ενώ ο Παπαδόπουλος τον είχε γλιτώσει από τέσσερα πιθανά γκολ μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Άλβαρες βρήκε τον Σόνι σε θέση μέσα δεξιά, αυτός έπαιξε με πλάτη, γύρισε σεντερφορίσια και τελείωσε άψογα τη φάση στη δεξιά γωνία του Κότνικ για το 1-0 των Αρκάδων! Το σοκ για τους παίκτες του Βόλου, οι οποίοι κυριάρχησαν σε όλο το πρώτο μέρος, ήταν μεγάλο και το 1-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας κατάφερε να ηρεμήσει το παιχνίδι και να μην επιτρέψει, σε καμία περίπτωση, στον Βόλο να τον απειλήσει όσο στο πρώτο μέρος. Μέχρι το 60’ δεν είχε τίποτα το αξιοσημείωτο το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Μαγνησίας, μάλιστα, να έχει γυρίσει πιο πίσω καθώς οι Αρκάδες κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα και κρατούσαν μακριά από την περιοχή τους τον αντίπαλό τους.

Στο 69' έγινε η πρώτη μεγάλη φάση για στο δεύτερο μέρος και ήταν για τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Τιλίκα να προλαβαίνει τη μπαλιά του Καρμόνα και να στέλνει τη μπάλα προ του Κότνικ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 75’ ο Φαν Βέερτ έπεσε στην περιοχή ζητώντας πέναλτι, ωστόσο ο Περράκης έδειξε συνέχεια.

Ο Βόλος βρήκε την ευκαιρία του να ισοφαρίσει στο δεύτερο μισό του αγώνα στο 78', ωστόσο ο Τσοκάνης αστόχησε και σε αυτή τη μεγάλη στιγμή των φιλοξενούμενων. Ο αμυντικός μέσος της ομάδας της Μαγνησίας γύρισε από τα αριστερά της μικρής περιοχής ύστερα από συρτή σέντρα του Φεράρι και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου, ο οποίος ήταν ήρωας στο πρώτο μέρος και θεατής στο δεύτερο.

Έπειτα από την πολύ καλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων, οι Αρκάδες δεν απειλήθηκαν καθόλου. Αντίθετα αυτοί ήταν πιο κοντά στο 2-0 αλλά οι παίκτες του Αστέρα δεν είχαν καλή επιλογή στην τελική πάσα την ώρα που όλος ο Βόλος είχε ανέβει ψηλά. Το τελικό 1-0 έμεινε ως το τέλος και ο Αστέρα Τρίπολης πήρε μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη και μπαίνει δυνατά στο κυνήγι της εξάδας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Περράκης του Συνδέσμου Αθηνών, με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 14’ Ρομέρο, 55’ Μπαριέντος, 57’ Κανελλόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Μουνάφο, Κανελλόπουλος (65’ Βαλιέντε), Σίτο (81’ Ρετζίς), Ριέρα (65’ Τιλίκα), Σόνι (88’ Καπίγια), Μπαράλες.

ΒΟΛΟΣ (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Κότνικ, Γκιουλέν (89’ Τερεζίου), Ρομέρο, Άλχο, Φεράρι, Τσοκάνης, Ορόζ, Ρεγκατέν (65’ Ροσέρο), Μπαριέντος, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.