28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022 - 17:23

«Κουλούρια» για Ηρόδοτο και Παναθηναϊκό Β'

Στο 0-0 έμειναν οι Κρητικοί και οι «πράσινοι»

Δεν είχε νικητή το σαββατιάτικο (15/1) ματς της Νέας Αλικαρνασσού, με Ηρόδοτο και Παναθηναϊκό Β' να μένουν στο «στείρο» 0-0 για τη 14η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Ένα αποτέλεσμα με το οποίο οι Κρητικοί μετρούν 6 πόντους στη 15η θέση, ενώ οι «πράσινοι» βρίσκονται στην 8η θέση της κατάταξης με 14 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, μόλις στο 1ο λεπτό ο Χριστογεώργος έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Χατζησάββα, για να ακολουθήσει δεύτερο σουτ από τον Αποστολίδη και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Ο γκολκίπερ του «τριφυλλιού» έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ και το δυνατό σουτ του Βρεττού στο 19', ενώ στο 26' ο Κατίδης σούταρε από πλάγια θέση και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χατζησάββα στην κίνηση στο 57', ενώ στο 73' έχασαν μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι, με τον Κόρτσταμ να πιάνει την εξ επαφής κεφαλιά και τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει.

Από πλευράς ΠΑΟ Β' ο Αθανασακόπουλος απείλησε στο 86' με απευθείας εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι, με τον Θεοχάρη δύο λεπτά αργότερα να κάνει το σουτ και τον Γκόμεζ να διώχνει σωτήρια με τάκλιν πάνω στη γραμμή.

Στην αντεπίθεση ο Κόρτσταμ νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Χριστογεώργο και το 0-0 δεν άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδριανός του Συνδέσμου Αχαΐας με βοηθούς τους Κουφό και Φράγιο, αμφότεροι του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 22' Aρναούτογλου, 46' Καργιωτάκης - 22' Μαραθωνίτης, 27' Τσιριγώτης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιάννης Τάτσης): Λουτριώτης, Καργιωτάκης (65' Γκίνη), Αρναούτογλου, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ, Καντέ, Κατίδης (65' Μπαρμπόσα), Αποστολίδης (46' Γκόμεζ), Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Χατζησάββας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' (Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Σιδεράς, Αντωνίου (76' Τουρκοχωρίτης), Ρόμπι, Θεοχάρης, Μαρτίνης (59' Κούτσιας), Αγιούμπ (75' Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (59' Hλιάδης), Μαραθωνίτης, Τσιριγώτης.