20/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022 - 17:34

Καλπάζει η Καλαμάτα κι έβδομο σερί τρίποντο!

Με 2-0 ξεπέρασε το εμπόδιο και του Ηροδότου η «Μαύρη Θύελλα» * Έχασε πέναλτι ο Τάτος

Από το καλό στο καλύτερο πάει η Καλαμάτα, που την Τετάρτη (12/1) κέρδισε στο γήπεδο της Μεσσήνης με 2-0 τον Ηρόδοτο κι έφτασε τα επτά σερί τρίποντα στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2!

Μετά και τη 13η αγωνιστική, λοιπόν, η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου μετρά 21 βαθμούς στην 3η θέση και είναι στο -3 από την ΑΕΚ Β' και τον Λεβαδειακό, από τον οποίο θα φιλοξενηθεί την Κυριακή (16/1).

Οι Κρητικοί, από την πλευρά τους, παραμένουν χαμηλά στην κατάταξη, καθώς με 5 βαθμούς είναι πάνω μόνο από την ουραγό Ζάκυνθο.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Τάτος στο 21' με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 25' ο Παυλίδης σούταρε και ο Λουτριώτης με υπερένταση απεσόβησε το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν για λίγο άστοχη η κεφαλιά του Παυλίδη σε άλλη μία καλή ευκαιρία για τη «Μαύρη Θύελλα», για να αγγίξει την ισοφάριση η ομάδα του Γιάννη Τάτση στο 34', όταν ο Κατίδης έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παυλίδης αστόχησε και πάλι από πλεονεκτική θέση, όμως ο Λουκίνας στο 39' ήταν πιο αποτελεσματικός και με σουτ βρήκε δίχτυα.

Στο 50' ο Χατζησάββας σούταρε από ευνοϊκή θέση και η μπάλα πέρασε άουτ σε μια αξιοσημείωτη φάση για τους φιλοξενούμενους, για να κερδίσει πέναλτι για την Καλαμάτα ο Λουκίνας πέντε λεπτά αργότερα.

Ωστόσο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάτος στο 57' κι έστειλε άουτ την μπάλα, χάνοντας έτσι μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της Καλαμάτας.

Από εκεί και πέρα, έπεσε ο ρυθμός, συντήρηση δυνάμεων έκαναν οι γηπεδούχοι και πανηγύρισαν άλλη μία νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπαϊλής του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας με βοηθούς τους Δημόπουλο και Οικονόμου, αμφότεροι του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: Παπατόλιος - Καντέ, Ρουσσάκης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος (79′ Μπακαγιόκο), Μόζερ (69′ Τσαγκαλίδης), Παυλίδης, Ματέους, Τάτος (82′ Σκεντεράι), Φελίπε (69′ Μαβινγκά), Λουκίνας (79′ Μαρκόφσκι).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιάννης Τάτσης): Λουτριώτης, Αποστολίδης (46' Σουρνάκης (59' λ. τρ. Γκίνη), Κόρτσταμ, Αργκιλέσι, Αρναούτογλου (46' Χατζησάββας), Βρεττός, Καντέ, Καργιωτάκης, Κατίδης, Ρουσσάκης, Χαλκιαδάκης.

Πηγή ΦΩΤΟ: taklin