18/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022 - 16:57

Έσπασε το αήττητο του Λεβαδειακού η αποτελεσματική ΑΕΚ Β'

Με δύο γκολ του Γιούση οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 2-1 και έπιασαν στην κορυφή του 2ου ομίλου της SL2 τους Βοιωτούς, που ήταν καλύτεροι αλλά φλύαροι

Ήταν θέμα αποτελεσματικότητας... Η ΑΕΚ Β' ήταν η νικήτρια την Τετάρτη (12/1) στο ντέρμπι κορυφής του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, επικρατώντας με 2-1 του Λεβαδειακού στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης».

Έτσι, το αήττητο της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη έσπασε στη 13η αγωνιστική και οι δύο αντίπαλοι συγκατοικούν πια στο... ρετιρέ και στους 24 βαθμούς, σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά φλύαροι στην τελική προσπάθεια.

Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» με δύο γκολ του Γιούση αξιοποίησαν στο έπακρο τις ευκαιρίες τους, ο Χατζηεμμανουήλ σε δύο περιπτώσεις έδειξε τα αντανακλαστικά του και κράτησε απαραβίαστη την εστία του, για να προκύψει το τελικό αποτέλεσμα που αφήνει με μια πικρία τους Βοιωτούς, οι οποίοι πλήρωσαν τις αμυντικές τους αδράνειες και η υπεροχή τους δεν είχε αντίκρισμα.

Απρόσεκτος και άστοχος...

O Λεβαδειακός, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο είναι η αλήθεια, θέλησε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τα ηνία στο παιχνίδι και να βρει το γρήγορο γκολ, αλλά ο Δούμτσιος στο 10' νικήθηκε από τον Χατζηεμμανουήλ σε μια σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Αντίθετα, ο Γιούσης στο 19' είδε το κενό στην άμυνα των Βοιωτών και με σουτ άνοιξε το σκορ, με τους παίκτες του Ταουσιάνη να ψάχνουν κατόπιν το γκολ της ισοφάρισης και να το βρίσκουν στο 35' με τη δυνατή κεφαλιά του Τζημόπουλου μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βήχος.

Φάνηκε όμως και πάλι απρόσεκτος ο Λεβαδειακός στα μετόπισθεν, με τον Γιούση στο 43' να σκοράρει ξανά και να διαμορφώνει από νωρίς το τελικό αποτέλεσμα.

Στο β' ημίχρονο μπήκαν δυνατά οι «πράσινοι», έχασαν όμως σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα 5, 6 λεπτά και από εκεί και πέρα η υπεροχή τους ήταν φλύαρη.

Η ΑΕΚ Β' ήταν καλή ανασταλτικά, άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε και το σφύριγμα της λήξης έφερε τη σημαντική νίκη στο παιχνίδι του Αιγάλεω.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαλούτας του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Νατσιόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Μαυραντωνάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου.

Κίτρινες: -

ΑΕΚ Β' (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης (82' Χριστόπουλος), Μπούσης, Γιαννούτσος (37' λ. τρ. Λάτσι), Κορνέζος, Μπάμπης, Μουστακόπουλος (82' Αρβανίτης), Τζούντα Γκαρσία (70' λ. τρ. Ραντόνια), Γιούσης, Γερολέμου, Ιατρούδης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Νίλι, Bήχος (65' λ. τρ. Παναγιώτου), Λιάγκας, Τζημόπουλος, Μεχία, Κονέ (46' Νίκας), Χάμοντ, Πολέτο (82' Συμελίδης), Μουτίνιο (90' Μπαχανάκ), Δούμτσιος.