29/03/2024
Εθνικές ομάδες | Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021 - 18:06

Κέρδισε και την Ισλανδία η ψυχωμένη Εθνική Ελπίδων κι έπιασε κορυφή

Νίκη με 1-0 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 * Με 10 σε όλο το β' ημίχρονο η «γαλανόλευκη» * Έχασαν πέναλτι οι Σκανδιναβοί

Nέο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 έκανε την Τρίτη (16/11) η Εθνική Ελπίδων, κερδίζοντας με 1-0 την Ισλανδία για τον 4ο προκριματικό όμιλο.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Σίμου είναι για την ώρα στην κορυφή με 14 βαθμούς σε 6 αγώνες κι ενώ η Πορτογαλία μετρά 12 πόντους σε 4 παιχνίδια στη 2η θέση, υποδεχόμενη την Κύπρο στις 22.15.

Στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» της Τρίπολης το ματς κρίθηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχαηλίδη στο 37', παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Μπότου από τον Πάλμασον.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τη «γαλανόλευκη», μια και στο 46' αποβλήθηκε ο Κανελλόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα, είχε όμως την τύχη με το μέρος της η Εθνική Ελπίδων, όταν ο Βίλουμσον στο 71' έστειλε άουτ την μπάλα σε πέναλτι που εκτέλεσε και το οποίο είχε υποδειχθεί για ανατροπή του Μπιάρκασον από τον Ζαγαρίτη.

Άντεξαν στην πίεση των Ισλανδών οι νεαροί διεθνείς στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Τζολάκη στο 90'+2 να κάνει σπουδαία απόκρουση σε κοντινό πλασέ του Μάγκνουσον, και δικαιούνται να ελπίζουν για την επίτευξη του στόχου τους.

EΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Διαμαντής, Ι. Χριστόπουλος, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Κανελλόπουλος, Τσιγγάρας (77' Θυμιάνης), Σουρλής (86' Αθανασακόπουλος), Ζαγαρίτης, Ε. Χριστόπουλος (67' Τερεζίου), Μπότος.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Άντρεσον, Άντρασον, Φρίντρικσον (72' Ίνγκασον), Πάλμασον, Μπιάρκασον, Χέιμισον (83' Όσκαρσον), Χάραλντσον, Χλίσον, Κ. Θόρνταρσον, Μπιάρκαρσον (83' Βάλγκεϊρσον), Βίλουμσον (72' Μάγκνουσον).