19/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2021 - 21:51

Με μόνο τρεις παίκτες να τα βάζουν δεν γινόταν να κερδίσει η ΑΕΚ...

Η Ένωση έχασε εντός έδρας με 92-77 από την Τρεβίζο και 0-2 στο Τσάμπιονς Λιγκ

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στον 4ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε η ΑΕΚ την Τρίτη (19/10), χάνοντας με 92-77 από την Τρεβίζο.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ κακοί αμυντικά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να πετύχουν 50 πόντους και να πάνε στα αποδυτήρια με +14 (36-50).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Στέφανου Δέδα βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα και μείωσαν σε 65-60, ωστόσο αυτή η μίνι αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ και να φτάσουν στο τελικό +15.

Για την Ένωση, άλλωστε, μόνο οι Χάμερ (22 πόντοι), Γέλοβατς (18π.) και Κολόμ (17π.) έδιναν λύσεις στην επίθεση, ενώ από πλευράς Τρεβίζο ήταν εξαιρετικός ο Σιμς με 31 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17 (4), Χάμερ 22 (2), Γέλοβατς 18 (1), Παππάς, Βαουλέτ 9, Φιλιππάκος 2, Γκρίφιν, Μαυροειδής 4, Πετρόπουλος 5.

ΤΡΕΒΙΖΟ (Mενέτι): Ακέλε 7 (1), Ντίμσα 16 (3), Ράσελ 14 (2), Σιμς 31, Σοκολόβσκι 5, Μπορτολάνι 17 (3), Κασαρίν, Χίλο, Τζόουνς 2.