20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021 - 17:59

Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ, 4-4 με τον Βόλο!

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 4-1 στο α' ημίχρονο, αλλά χαλάρωσαν υπερβολικά και οι «κυανέρυθροι» τους τιμώρησαν * Έπιασε πέναλτι του Βιεϊρίνια ο Κλέιμαν στο 80' και δεν έγινε το 5-3

Τα παιχνίδια δεν τελειώνουν ποτέ στο 45'... Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε την Κυριακή (17/10) με 4-1 του Βόλου στην Τούμπα για την 6η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1, πίστεψε ότι έχει «καθαρίσει» και την... πάτησε μεγαλοπρεπώς στο β' ημίχρονο, για να προκύψει το τελικό 4-4!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», λοιπόν, πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να βρεθεί μόνος στην κορυφή, καθώς οι φοβεροί «κυανέρυθροι» δεν τα παράτησαν ποτέ και δικαιώθηκαν για την εκπληκτική προσπάθεια που έκαναν στο δεύτερο 45λεπτο, για να παραμείνουν ισόβαθμοι με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου στους 13 πόντους.

Καταλυτικός στο να προκύψει το τελικό αποτέλεσμα αποδείχθηκε ο Μπόρις Κλέιμαν, με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να αποκρούει πέναλτι του Βιεϊρίνια με το σκορ στο 4-3, καταγράφοντας άλλες δύο σπουδαίες επεμβάσεις μετά το 4-4 κι ενώ είχε αποσοβήσει το πέμπτο γκολ των γηπεδούχων και με το σκορ στο 4-2. Τι άλλο δηλαδή να έκανε...

Ο Μπίσεσβαρ και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν εξαιρετικοί στο α' ημίχρονο για τους κυπελλούχους Ελλάδας αλλά χάθηκαν στη συνέχεια, με τον Φεράρι και τον Μπαριέντος να ξεχωρίζουν για την ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ενώ ο Ισπανός τεχνικός πέτυχε και διάνα στις αλλαγές των Ροσέρο και Ρινέρ, αφού αμφότεροι ήρθαν από τον πάγκο και σκόραραν.

Μετά το 4-1... άραξε και το πλήρωσε

O Bόλος έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού ότι θα είναι ανταγωνιστικός, με τον Φαν Βέερτ να ανοίγει το σκορ στο 14', ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πουρίτα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε, ήταν τυχερός στο 24' ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Γκρίλο και έως το τέλος του ημιχρόνου ήταν καταιγιστικός, για να προκύψει το 4-1 με το γκολ του Άκπομ στο 30' και τα δύο τέρματα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 32' και το 42'.

Ήταν ένα διάστημα που ο Μπίσεσβαρ από αριστερά έκανε ό,τι ήθελε, μια και ο Πουρίτα δείχνει περισσότερο να είναι δεξιός χαφ παρά μπακ, και από εκεί προήλθαν και τα τρία γκολ των Θεσσαλονικέων.

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς οι «ασπρόμαυροι» χαλάρωσαν υπερβολικά και χωρίς καλά καλά να το καταλάβουν είδαν τους Θεσσαλούς να μειώνουν σε 4-3 με τα γκολ των Μπαρτόλο στο 54' και Ροσέρο στο 62'.

Όπως προαναφέρθηκε, ανέλαβε δράση ο Κλέιμαν κατόπιν, με πιο καίρια βέβαια την απόκρουσή του στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια στο 80'.

Στο 82' το σοκ ολοκληρώθηκε για τους γηπεδούχους με το γκολ του Ρινέρ για το 4-4 και στα εναπομείναντα λεπτά έτρεχαν και δεν έφταναν.

Εντέλει, η ζημιά έγινε και ο χρόνος θα δείξει αν αυτή η... σφαλιάρα αποδειχθεί ωφέλιμη ή όχι για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Κούλα του Συνδέσμου Ξάνθης και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς. Διαιτητής VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας και βοηθός ο Μπαλτάς του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 69' Εσίτι, 73' Ντάγκλας Αουγκούστο, 81' Μιχαηλίδης, 90'+4 Μουργκ - 37' Φερνάντες, 39' Μπαρτόλο, 51' Φεράρι, 90'+4 Νίνης, 90'+5 Κλέιμαν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (71' Ροντρίγκο), Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Εσίτι, Σβαμπ (71' Ελ Καντουρί), Ντάγκλας Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς (83' Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (88' Μουργκ), Άκπομ (83' Σβιντέρσκι).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56' Ροσέρο), Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Τσοκάνης (79' Ρινέρ), Μπαριέντος (79' Νίνης), Φερνάντες (90'+2 Γκιουλέν), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.