29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021 - 20:08

Την πρόκριση ο Λεβαδειακός, τις εντυπώσεις η Καλαμάτα

Οι Βοιωτοί νίκησαν με 2-0 τη «Μαύρη Θύελλα» και συνεχίζουν στο Κύπελλο, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα, που απέκτησαν στο 47', όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Κωνσταντινόπουλος * Καλύτεροι οι ηττημένοι στο α' ημίχρονο, είχαν και δοκάρι

Το «εισιτήριο» για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε την Τετάρτη (6/10) ο Λεβαδειακός, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας της Καλαμάτας με 2-0.

Στο ματς για τον 4ο γύρο η «Μαύρη Θύελλα» ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο και είχε σπουδαίες ευκαιρίες για ένα γκολ, με τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα να έχουν προβλήματα στην ανάπτυξή τους και να μην μπορούν να απειλήσουν καθόλου.

Ωστόσο, η γρήγορη αποβολή του Κωνσταντινόπουλου στο δεύτερο μέρος έφερε υπεροχή στους Βοιωτούς, που ανέβασαν την απόδοσή τους και βρήκαν τα γκολ που ήθελαν, λειτουργώντας καλύτερα και στη μεσαία γραμμή και κυρίως στα άκρα.

Νίλι και Στογιάνοβιτς (στο πρώτο 45λεπτο ο δεύτερος) ξεχώρισαν για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, με τους Κόκκορη και Αναστασόπουλο να είναι οι καλύτεροι από πλευράς Μεσσήνιων.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, λοιπόν, ο Στογιάνοβιτς στο 8' έδιωξε δύσκολα με τα πόδια το σουτ του Λουκίνα, ενώ στο 27' ο Αναστασόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα κόντραρε και με τη συνδρομή του Στογιάνοβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου δεν σκόραρε στο καλό της α' ημίχρονο, για να προκύψει η αποβολή του Κωνσταντινόπουλου στο 47' με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Νίλι κι ενώ διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, κρίνοντας τραβηγμένη την απόφαση του διαιτητή Τσαμούρη.

Με 11 εναντίον 10 οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι και στο 58' ο Ταΐρης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά ψαράκι του Λινάρδου μετά από σέντρα του Τσάπρα από δεξιά.

Έξι λεπτά αργότερα ο τελευταίος βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ενώ εύστοχο ήταν και το σουτ του Μουτίνιο στο 75' λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά για το 2-0.

Στο 82' ο Ταΐρης νίκησε στο τετ α τετ τον Βήχο, ενώ στο 90'+1 θα μπορούσε να δοθεί κόκκινη κάρτα στον Μπακαγιόκο της Καλαμάτας, αντί για κίτρινη, για εκτός φάσης χτύπημα στο Νίλι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμούρης του Συνδέσμου Πειραιά με βοηθούς τον Κωνστάντιο του Συνδέσμου Εύβοιας και τον Ζήρδα του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 26' Μεχία, 70' Λινάρδος, 73' Στογιάνοβιτς - 90'+1 Μπακαγιόκο.

Κόκκινες: 47' Κωνσταντινόπουλος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβις, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Λιάγκας (67' Δούμτσιος), Παναγιώτου, Μεχία, Χάμοντ (77' Κονέ), Νίλι, Λινάρδος (77' Βλάχος), Βρακάς (59' Μουτίνιο), Πολέτο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος (70' Τατος), Παπατόλιος (86' Σκεντεράι), Νάνι (70' Ματέους), Τσαγκαλίδης, Κόκκορης (68' Βάλισον), Λουκίνας (86′ Ασαμόα).