3
-
0
18:54

Τελικό αποτέλεσμα στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο... Η Παναχαϊκή επικρατεί 3-0 του Πανηλειακού και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, εν όψει της ρεβάνς.

18:54

90'+3: Εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου, ο Μπαλασάκης μπλοκάρει.

18:53

90'+3: Κάρτα βλέπει ο Άλα.

18:51

90': Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

18:51

90': Κάρτα στον Μαζιώτη.

18:50

90': Ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Μαρουκάκη μόνος απέναντι από τον Γκίνη να πλασάρει άσχημα, άουτ η μπάλα.

18:49

89': Κόρνερ για την Παναχαϊκή, εκτελέστηκε, αλλά περνά ανεκμετάλλευτο.

18:45

85': Τελευταία αλλαγή και για τον Πανηλειακό. Στην θέση του Εμμανουήλ περνά ο Αλμπάνης.

18:40

81': Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή. Στο ματς περνά ο Πλέγας, εκτός ο Κοντοχρήστος.

18:38

78': Εκτέλεσε ο Κοντοχρήστος, κεφαλιά του Μαρουκάκη, η μπάλα ψηλά.

18:38

78': Κόρνερ για τους Πατρινούς.

18:37

77': Ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Μαρουκάκη να φεύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, προσπαθεί να περάσει και τον Γκίνη αλλά δεν πλασάρει σωστά.

18:36

76': Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Εκτός ίσως ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, ο Φελίπε Ντα Κόστα, μέσα ο Μαζιώτης.

18:35

Τώρα ξεκινά εκ νέου το παιχνίδι.

18:33

Διακοπή για νερό στο Παμπελοποννησιακό.

18:29

Στο 68' φτάσαμε, να δούμε αν μπορούν οι Πυργιώτες να βρουν ένα γκολ για να ξαναμπούν στο... κολπο.

18:28

Η Παναχαϊκή και στην επανάληψη είναι καλύτερη από τον Πανηλειακό, ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και με το 3-0 που έχει μεγάλο φαβορί, εν όψει και της ρεβάνς, για πρόκριση στην επόμενη φάση.

18:27

67': Φιλόδοξο σουτ του Μπουντόπουλου από μακριά, δεν ανησυχεί ο Μπαλασάκης.

18:25

Στην αμφισβητούμενη φάση με τον Μπουντόπουλο, φαίνεται ο φορ του Πανηλειακό να τσιμπάει τη μπάλα πριν ο στόπερ της Παναχαϊκής τον ανατρέψει.

18:25

Το κόρνερ εκτελέστηκε, διώχνει ο Γκαντιάγκα με το κεφάλι.

18:24

64': Φωνάζει για πέναλτι ο Πανηλειακός για μαρκάρισμα στον Μπουντόπουλο, κόρνερ λέει ο Σφακιανάκης.

18:23

63': Κάρτα στον Κολιό για σκληρό μαρκάρισμα.

18:22

62': Ένα παράλληλο γύρισμα του Κολιού δεν είναι επικίνδυνο για τον Μπαλασάκη που μπλοκάρει.

18:21

61': Δεύτερη αλλαγή για τον Πανηλειακό. Στο ματς ο Μπουντόπουλος, εκτός ο Τσίτας που δεν φάνηκε.

18:19

Μετά από μια μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Δαλκίδη, το ματς ξεκινά εκ νέου.

18:17

57': Κάρτα στον Νικολόπουλο.

18:16

56': Αλλαγή και για την Παναχαϊκή. Στην θέση του Χαρτσιά ο Χούσα.

18:15

54': Αλλαγή για τον Πανηλεικό. Στο ματς ο Μπαξεβάνος, εκτός ο Δημητρουλόπουλος.

18:14

Η Παναχαϊκή έχει μπει πολύ δυνατά στην επανάληψη και είναι αποφασισμένη να ''καθαρίσει'' την υπόθεση πρόκριση από το πρώτα κιόλας παιχνίδι. Να θυμίσουμε πως ακολουθεί ρεβάνς στον Πύργο.

18:12

Μετά από σέντρα του Ντα Κόστα, ο Ζλατκόφσκι πατάει ωραία τη μπάλα στον Μαρουκάκη, αυτός κάνει υπέροχη κίνηση μέσα στην περιοχή έχοντας πλάτη τον αντίπαλο του, γυρίζει, πλασάρει και το 3-0 είναι γεγονός.

18:12

52': ΓΚΟΛ η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ, 3-0!

18:09

Οι Πυργιώτες ''πουλάνε'' τη μπάλα με παιδικό λάθος στην άμυνα τους, ο Ζλατκόφσκι μπαίνει από δεξιά, πλασάρει τον Γκίνη και ο Μαρουκάκης με πλασέ από κοντά, σε κενό τέρμα, σιγουρεύει το γκολ για το 2-0.

18:09

49': ΓΚΟΛ η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ!

18:05

46': Τώρα ξεκίνησε το β' μερος, δίχως αλλαγές για τις δύο ομάδες.

18:05

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της επανάληψης.

17:52

Τέλος πρώτου ημιχρόνου... Παναχαϊκή - Πανηλειακός 1-0.

17:50

45'+2: Κάρτα βλέπει ο Κάργας για την Παναχαϊκή.

17:50

Δύο κόρνερ πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τους Πατρινούς.

17:49

45': Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος.

17:48

Ήταν ωραία η σέντρα του Κοντοχρήστου από αριστερα, ο αμυντικός μέσος των Πατρινών από το ύψος του πέναλτι αστόχησε με το κεφάλι.

17:47

44': Καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή με κεφαλιά του Γκαντιάγκα, η μπάλα περνά άουτ.

17:46

43': Κάρτα στον Δημητρουλόπουλο.

17:43

40': Νέα προσπάθεια του Ντα Κόστα, με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και πάλι ο γκολκίπερ του Πανηλειακού του λέει όχι. Είχε εύκολο έργο αυτή την φορά...

17:43

40': Ο Ντα Κόστα εκτέλεσε, δύσκολα ο Γκίνης απομακρύνε με γροθιές.

17:42

40': Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, με την Παναχαϊκή να κερδίζει ένα φόυλ σε καλή θέση.

17:35

Τώρα ξεκινά, εκ νέου το ματς, η μπάλα στα πόδια των Πατρινών που κάνουν το παιχνίδι τους.

17:34

Τάιμ άουτ για νερό στο Παμπελοποννησιακό. Στο 30' έχουμε φτάσει, πάντα στο 1-0 η Παναχαϊκή με το γκολ του Άλα από το 20'.

17:28

63% η κατοχή υπέρ της Παναχαϊκής.

17:27

Στα μισά του πρώτου μέρους φτάσαμε, να δούμε αν μπορεί να αντιδράσει ο Πανηλειακός μετά το 1-0. Πάντως οι Πατρινοί δείχνουν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.

17:26

Κινητήριος μοχλός της Παναχαϊκής ο Φελίπε Ντα Κόστα, ο οποίος κάνει όλο το παιχνίδι της ομάδας του αγωνιζόμενος ως δεκάρι.

17:23

Η υπεροχή των Πατρινών αποφέρει καρπούς. Ο Χαρτσιάς σέντραρε από αριστερά και ο Άλμπι Άλα πιο ψηλά απ όλους πήρε την καρφωτή κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

17:23

20': ΓΚΟΛ η Παναχαϊκή!

17:20

17': Κάρτα στον Μαρουκάκη ο οποίος πήγε πολύ άσχημα με προβολή στον γκολκίπερ του Πανηλειακού, τον Γκίνη.

17:19

Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο, η Παναχαϊκή έχει ανεβάσει την πίεση της και πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

17:18

15': Και νέα καλή στιγμή για τους Πατρινούς! Σέντρα από αριστερά, αυτή την φορά, του Κοντοχρήστου, πιο ψηλά απ όλους ο Μαρουκάκης παίρνει την κεφαλιά, αλλά αστοχεί.

17:16

13': Απαντά στις ευκαιρίες η Παναχαϊκή. Μετά από σέντρα του Ζλατκόφσκι από δεξιά, ο Χαρτσιάς πιάνει γυριστό σουτ, ο Γκίνης του λέει όχι!

17:12

9': Ευκαιρία για τον Πανηλειακό! Ο Νικολόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κασνέτση πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, πλάσαρε στην κίνηση από κοντα αλλά αστόχησε.

17:12

8': Κάρτα στον Κοντοχρήστο.

17:09

7': Ο Ντα Κόστα εκτέλεσε, η μπάλα φεύγει από την άλλη πλευρά, με τον Γκαντιάγκα να χάνει ωστόσο από τους παίκτες του Πανηλειακού.

17:09

6': Κόρνερ για την Παναχαϊκή.

17:07

Πρωτο πεντάλεπτο στο Παμπελοποννησιακό, αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες.

17:06

4': Ο Ντα Κόστα εκτέλεσε ενα φάουλ, κεφαλιά του Μαρουκάκη, ο Γκίνης του λέει όχι, αλλά δεν υπάρχει φάση, ο φορ της Παναχαϊκής είναι οφ σάιντ.

17:03

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι, σέντρα για τον Πανηλειακό.

17:01

Οι δύο ομάδες τώρα κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

16:57

Καλές οι καιρικές συνθήκες στην Πάτρα, με αρκετή ζέστη βέβαια.

16:32

Σε περίπου μισή ώρα η Παναχαϊκή φιλοξενεί τον Πανηλειακό στο Παμπελοποννησιακό (σέντρα στις 17.00), στο πρώτο ματς του α' γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς υπάρχει και επαναληπτικός στον Πύργο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Κοντοχρήστος, Άλα Άλμπι, Ντα Κόστα, Γκαντιάγκα, Μπαλού, Ζλατκόφσκι, Μαρουκάκης, Χαρτσιάς.
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ
Γκίνης, Κολιός, Φορτούνης, Δημητρουλόπουλος, Δαλκίδης, Εμμανουήλ, Νικολόπουλος, Γραϊκός, Κασνέτση, Κυριακάκης, Τσίτας.
Διαιτητής: Σφακιανάκης (Αθηνών). Βοηθοί: Κουτσογιάννος, Αργυρός (Αθηνών). 4ος: Σωσώνης (Φθιώτιδας).