2
24:34

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό ξημέρωμα από το a-sports.gr.

24:33

Η Ουκρανία παίρνει τη νίκη με 2-1 επί της Σουηδίας και προκρίνεται στα προημιτελικά του Euro 2020 όπου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία.

24:33

Τέλος του αγώνα.

24:31

Ο Ζιντσένκο σεντράρει από τα αριστερά και ο Ντόβμπικ με κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-2.

24:30

120+1': ΓΚΟΛ για την ΟΥΚΡΑΝΙΑ!

24:30

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

24:27

118': Μπέζους αντί Σίντορτσουκ η τελευταία αλλαγή των Ουκρανών.

24:26

117': Μονοκόμματο σουτ του Μαλινόβσκι λίγο έξω από την περιοχή, ένα μέτρο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

24:22

112': Μικρή διακοπή για να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες ο Μπεργκ που χτύπησε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση με τον Καραβάεφ. Στο δίλεπτο συνεχίζεται ο αγώνας.

24:20

111’: Ο Ντόβμπικ φάτσα με τον Όλσεν πλασάρει αλλά ο Σουηδός γκολκίπερ αποκρούει. Ως μη γενόμενη ωστόσο η φάση καθώς ο επιθετικός της Ουκρανίας ήταν σε θέση οφσάιντ.

24:15

106': Έναρξη δεύτερου μέρους της παράτασης.

24:14

Ντόβμπικ αντί Γιαρμολένκο για τους Ουκρανούς.

24:12

Μικρή διακοπή για λίγες ανάσες.

24:11

Ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος της παράτασης, Σουηδία - Ουκρανία 1-1.

24:08

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

24:04

101': Αλλαγή και για την Ουκρανία. Ο Τσιγκάνκοφ αντικαθιστά τον Μπεσέντιν που τραυματίστηκε από το χτύπημα του Ντάνιελσον.

24:03

101': Χελάντερ αντί Όλσον για τη Σουηδία.

24:02
Κόκκινη Κάρτα

Και του τη βγάζει ο διαιτητής. Πήγε με προτεταμένο το πόδι πάνω στον αντίπαλό του ο στόπερ της Σουηδίας.

24:01

99': Εξετάζεται από τον Ορσάτο στο VAR μαρκάρισμα του Ντάνιελσον για κόκκινη στον Μπεσέντιν.

23:59

96’: Τρεις αλλαγές οι Σουηδοί. Κουάισον αντί Κουλουσέφσκι, Μπεργκ αντί Ίσακ και Κλάεσον αντί Λάρσον.

23:56

95’: Αλλαγή για τους Ουκρανούς. Έξω ο Στεπανένκο, μέσα ο Μακαρένκο.

23:52

91': Ξεκινάει η παράταση, για να δούμε τι θα δούμε...

23:51

Αλλαγή για την Ουκρανία, με τον Μπεσέντιν να παίρνει τη θέση του Γιάρεμτσουκ.

23:47

Σουηδία - Ουκρανία 1-1 και πάμε σε παράταση.

23:47

Φινάλε στην κανονική διάρκεια.

23:46

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

23:44

89': Οφσάιντ ο Μαλινόβσκι, ήταν εκτεθειμένος.

23:40

85': Κίτρινη κάρτα στον Φόρσμπεργκ.

23:39

84’: Διπλή αλλαγή για τη Σουηδία. Βγαίνουν Αουγκούστινσον και Λούστιγκ, μπαίνουν Μπένγκτσον και Κραφτ.

23:34

79': Κίτρινη κάρτα στον Γιαρμολένκο.

23:25

69': Κίτρινη κάρτα στον Κουλουσέφσκι.

23:24

69': Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για τη ΣΟΥΗΔΙΑ! Ο Φόρσμπεργκ κάνει τρομερή κίνηση και εξαπολύει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά, στο οριζόντιο δοκάρι.

23:23

66': Ευκαιρία για τους Σουηδούς! Εκτελεί το κόρνερ ο Φόρσμπεργκ, διώχνει η άμυνα, ο Κουλουσέφσκι παίρνει το... ριμπάουντ και κάνει το διαγώνιο σουτ αλλά ο Μπούστσαν αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ που δεν φέρνει κάποιο όφελος.

23:21

66': Κόρνερ για τη Σουηδία από τα αριστερά.

23:16

61’: Αλλαγή για την Ουκρανία. Μαλινόβσκι αντί Σαπαρένκο.

23:12

56’: ΔΟΚΑΡΙ και για τη ΣΟΥΗΔΙΑ! Οι Σκανδιναβοί βγαίνουν στην κόντρα μετά από λάθος του Σαπαρένκο, η μπάλα φτάνει στον Φόρσμπεργκ που μπαίνει στην περιοχή και κάνει το πλασέ αλλά σημαδεύει το δοκάρι.

23:11

55’: ΔΟΚΑΡΙ για την ΟΥΚΡΑΝΙΑ! Πλασέ του Σίντορτσουκ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και δεξιά, στο εξωτερικό μέρος της αριστερής κάθετης δοκού και έξω.

23:09

54': Συρτό σουτ του Λάρσον πέντε μέτρα έξω από το ημικύκλιο, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπούστσαν.

23:08

53': Ο Στεπανένκο στοπάρει και κάνει ένα μακρινό σουτ όμως είναι τραγικό.

23:05

Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης.

22:46

Σουηδία και Ουκρανία πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1.

22:45

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο, δίχως καθυστερήσεις.

22:44

Ο Φόρσμπεργκ σουτάρει έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, η μπάλα βρίσκει στον Ζαμπάρνι, αλλάζει πορεία ξεγελώντας τον Μπούστσαν και καταλήγει στα δίχτυα. Ισοφαρίζουν σε 1-1 οι Σκανδιναβοί.

22:43

43': ΓΚΟΛ για τη ΣΟΥΗΔΙΑ!

22:36

O Zιντσένκο έγινε ο πέμπτος διαφορετικός παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι που σκοράρει στο EURO 2020 ενώ πέντε σκόρερ έχει και η Αταλάντα.

22:32

32': Διαγώνιο σουτ Γιαρμολένκο μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν.

22:29

30': Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Σ. Λάρσον από μακριά, ο Μπούστσαν πέφτει στην αριστερή του γωνία και παραχωρεί κόρνερ το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο.

22:29

Μέσα από την περιοχή και δεξιά ο Γιαρμολένκο βρίσκει με τρομερή πάσα με το εξωτερικό τον Ζιντσένκο ο οποίος με μονοκόμματο δυνατό σουτ σκοράρει για το 0-1.

22:28

27’: ΓΚΟΛ για την ΟΥΚΡΑΝΙΑ!

22:26

25': Σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου αλλά και αρκετά λάθη εκατέρωθεν.

22:20

19’: Πλασέ του Ίσακ λίγο μέσα από την περιοχή και αριστερά, λίγο δίπλα από την αριστερή κάθετη δοκό του Μπούστσαν.

22:14

13': Κόρνερ για τη Σουηδία από τα αριστερά, βγαίνει και μαζεύει ο Μπούστσαν.

22:11

11’: Καλή στιγμή για την Ουκρανία, με τον Γιάρεμτσουκ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και δεξιά και τον Όλσεν να του λέει «όχι».

22:10

9’: Ο Σαπαρένκο με ένα σλάλομ φτάνει λίγο έξω από το ημικύκλιο και δοκιμάζει το πόδι του αλλά στέλνει τη μπάλα αρκετά άουτ.

22:06

7': Κόρνερ για τους Σκανδιναβούς από τα αριστερά, δεν αποφέρει κάτι.

22:04

Η Σουηδία είναι η ομάδα που κυκλοφορεί τη μπάλα στο ξεκίνημα.

22:01

1’: Έναρξη αναμέτρησης…

21:55

Και τώρα η ώρα των εθνικών ύμνων…

21:55

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:52

Η μοναδική συνάντηση των δύο μονομάχων σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ήταν το 2020, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων, όταν οι οικοδεσπότες Ουκρανοί είχαν κερδίσει 2-1 με ανατροπή.

21:48

Η ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο στον αντίποδα, θεωρεί εαυτόν ήδη πετυχημένο καθώς στην τρίτη παρουσία της σε Euro έφτασε για πρώτα φορά στα νοκ άουτ.

21:46

Οι Σκανδιναβοί έχοντας προκριθεί στα νοκ άουτ για πρώτη φορά από το 2004, ονειρεύονται πορεία ανάλογη ή και καλύτερη του 1992 όταν ως οικοδεσπότες έφτασαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης προτού αποκλειστούν από τη Γερμανία.

21:43

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης.

21:41

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελευταίου αγώνα της φάσης των «16» του Euro 2020 ανάμεσα στη Σουηδία και την Ουκρανία, ο οποίος ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.