Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό ξημέρωμα από το a-sports.gr.

23:58

Με το Βέλγιο οι Πορτογάλοι στους «16», με την Ελβετία οι «τρικολόρ».

23:57

Πορτογαλία και Γαλλία αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2 και προκρίνονται στην επόμενη φάση του Euro 2020, ως τρίτη και πρώτη αντίστοιχα.

23:57

Τέλος στο ματς.

23:54

90+2': Ο Κομάν στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μπρούνο Φερνάντες, ο Λαόθ δε δείχνει κάτι. Τίποτα λέει και το VAR.

23:53

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:49

88': Αλλαγή για τη Πορτογαλία. Ο Ολιβέιρα παίρνει τη θέση του Ρενάτο Σάντσες.

23:48

87': Αλλαγή για τη Γαλλία. Βγαίνει ο Γκριεζμάν, μέσα ο Σισοκό.

23:48

86': Σουτ Γκριεζμάν απέξω, ψηλά.

23:45

83': Κίτρινη κάρτα στον Κιμπεμπέ.

23:41

79’: Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Σεμέδο και θα αντικατασταθεί. Στη θέση του μπαίνει ο Νταλότ.

23:35

73': Διπλή αλλαγή για την Πορτογαλία. Μπρούνο Φερνάντες μέσα, Μπερνάρντο Σίλβα εκτός και ο Νέβες στη θέση του Μουτίνιο.

23:29

67': Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Πογκμπά αδειάζει τον Παλίνια και εξαπολύει το σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο, ο Ρούι Πατρίσιο εκτινάσσεται και κάνει τεράστια απόκρουση, βρίσκει και στο δοκάρι η μπάλα, στην επαναφορά σουτ του Γκριεζμάν από πλάγια θέση δεξιά νέα σπουδαία επέμβαση από τον Πορτογάλο γκολκίπερ.

23:28

66': Κομάν αντί Τολισό για τη Γαλλία.

23:25

Ιστορικό γκολ για τον CR7 καθώς φτάνει τα 109 με την Εθνική και πιάνει στην κορυφή τον Αλί Νταεΐ!

23:23

Δεν αστοχεί από την άσπρη βούλα ο Κριστιάνο Ρονάλντο και γράφει το 2-2.

23:22

60': ΓΚΟΛ για την ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ!

23:21

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κάνει το γύρισμα από τα αριστερά εντός περιοχής, με τον Κουντέ να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι.

23:20
Πέναλτι

58': Δεύτερο ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ!

23:13

52': Αναγκαστική αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Ντιν τραυματίστηκε και αντικαθίσταται από τον Ραμπιό.

23:11

48': Σέντρα Γκερέιρο από τα αριστερά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα άουτ. Καλή στιγμή για τους Ίβηρες...

23:10

Μετράει τελικά το τέρμα του Μπενζεμά έπειτα από έλεγχο στο VAR και 1-2 οι Γάλλοι. Καλυπτόταν ο Γάλλος φορ.

23:10

47': Ο Μπενζεμά φεύγει στην πλάτη της άμυνας από πάσα του Πογκμπά, μπαίνει στην περιοχή και με άψογο πλασέ στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ρούι Πατρίσιο και στη συνέχεια στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ.

23:07

46': Ξεκινάει το δεύτερο μέρος.

23:06

Αλλαγή και για την Πορτογαλία. Παλίνια αντί Ντανίλο.

23:04

Αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Ντιν να παίρνει τη θέση του Ερνάντες.

22:51

Πορτογαλία και Γαλλία πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 1-1 έχοντας σκοράρει αμφότερες με πέναλτι.

22:50

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο.

22:48

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο μεταξύ αλλά θα υπάρξουν καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις.

22:47

Ο Μπενζεμά στέλνει τη μπάλα στα δεξιά, ο Ρούι Πατρίσιο από την άλλη και οι Γάλλοι ισοφαρίζουν σε 1-1.

22:47

45+2': ΓΚΟΛ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

22:46

Ισχύει κανονικά το πέναλτι.

22:46

Περιμένουν έλεγχο από το VAR...

22:45

Ο Εμπαπέ προσπαθεί να γίνει αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, από βαθιά μπαλιά του Πογκμπά, και ανατρέπεται από τον Σεμέδο.

22:45
Πέναλτι

45': ΠΕΝΑΛΤΙ για τη ΓΑΛΛΙΑ!

22:40

41': Ο Μουτίνιο δοκιμάζει το πόδι του 2 μέτρα έξω από το ημικύκλιο, μακριά από την εστία η μπάλα.

22:39

39': Κίτρινη κάρτα στον Γκριεζμάν για διαμαρτυρία.

22:36

36': Κίτρινη κάρτα στον Ερνάντες.

22:34

34’: Σουτ του Μουτίνιο εκτός περιοχής και δεξιά, άουτ.

22:30

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτελεί αριστερά το πέναλτι, πέφτει δεξιά ο Γιορίς και... 1-0.

22:30

31': ΓΚΟΛ για την ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ!

22:27

28': Ο Μουτίνιο γεμίζει με φάουλ στην περιοχή, ο Ντανίλο πάει για την κεφαλιά, ο Γιορίς κάνει την έξοδο αλλά τον γκρεμίζει με τις γροθιές και ο Λαόθ δείχνει την άσπρη βούλα και την κίτρινη κάρτα στον Γάλλο γκολκίπερ.

22:27
Πέναλτι

27': ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ!

22:21

20': Κακή επιλογή από τον Βαράν που απομακρύνει με το κεφάλι πάνω στον Κριστιάνο Ρονάλντο, σουτ στη κίνηση από διαγώνια θέση αριστερά εντός περιοχής, πολύ άστοχο.

22:19

19': Χαμηλή σέντρα του Σεμέδο από τα δεξιά, κόβει στο πρώτο δοκάρι ο Κιμπεμπέ.

22:16

16': Ευκαιρία για τη Γαλλία! Υπέροχη μπαλιά του Πογκμπά, στην πλάτη της άμυνας της Πορτογαλίας, για τον Εμπαπέ που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει αλλά ο Ρούι Πατρίσιο του λέει «όχι».

22:10

10': Πιέζει ψηλά η Γαλλία στο ξεκίνημα, όμως οι Ίβηρες αντιδρούν καλά.

22:06

7': Κόρνερ για τη Γαλλία από τα αριστερά, δεν αποφέρει κάτι.

22:06

6': Ο Ρενάτο Σάντσες γεμίζει από τα αριστερά για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που παίρνει την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Γιορίς μπλοκάρει.

22:03

4': Ο Ρενάτο Σάντσες δοκιμάζει ένα σουτ από μακριά, αλλά γλιστράει, και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γιορίς.

22:01

1': Σέντρα στο ματς.

21:55

Η ώρα των εθνικών ύμνων…

21:53

Το διαιτητικό τρίο και οι δύο ενδεκάδες κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:50

Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο είναι το γεγονός ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έχει σκοράρει ποτέ απέναντι στους Γάλλους! Και μιλάμε για 439 λεπτά...

21:48

Οι «τρικολόρ» από την άλλη, με μία νίκη και μία ισοπαλία έως τώρα έχουν πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση και θα κυνηγήσουν το «τρίποντο» για την πρωτιά.

21:45

Οι Ίβηρες έχουν τρεις βαθμούς και χρειάζονται τουλάχιστον την ισοπαλία για να προκριθούν στη φάση των νοκ άουτ. Πάντως περνούν και σε περίπτωση ήττας με όχι περισσότερα από δύο γκολ διαφορά αλλά και μη νίκη της Ουγγαρίας επί της Γερμανίας στο άλλο ματς του ομίλου.

21:42

Ο αγώνας διεξάγεται στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης.

21:38

Καλησπέρα σας, φίλες και φίλοι του a-sports.gr! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Γερμανία για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2020, που ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.