23/10/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 - 00:17

Αγχώθηκε η Γαλλία, την πάτησαν Βέλγιο και Ουκρανία

Με 1-0 επικράτησαν οι Γάλλοι των Αυστριακών * Έχασαν 0-1 οι Βέλγοι από τη Σλοβακία και 0-3 οι Ουκρανοί από τη Ρουμανία

Από εκεί που δεν υπήρχαν ιδιαίτερες εκπλήξεις στο Euro 2024, είδαμε δύο μέσα στην ίδια μέρα. Τη Δευτέρα (18/6) ούτε η Ουκρανία τα κατάφερε ούτε το Βέλγιο.

Ωστόσο, το μεγάλο φαβορί όλου του τουρνουά δεν έπεσε σε παγίδα. Ο λόγος για τη Γαλλία, η οποία στο βραδινό ματς επικράτησε με 1-0 της Αυστρίας. Ο Βέμπερ με αυτογκόλ έκρινε το ματς στο 38' μετά από σέντρα του Εμπαπέ.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 56', ενώ άλλες δύο φάσεις είχε αργότερα ο Τουράμ. Ο Μενιάν στο 78' αντέδρασε έγκαιρα, είπε «όχι» στον Μπάουμγκαρτνερ και αυτή ήταν η μοναδική φάση των Αυστριακών στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι δεν απέφυγαν την ήττα.

Νωρίτερα είχαμε το πρώτο μεγάλο μπαμ της διοργάνωσης. Η Σλοβακία με γκολ του Σχραντς στο 7' επικράτησε με 1-0 του Βελγίου. Οι Σλοβάκοι μάλιστα είχαν και κάποιες ακόμη καλές στιγμές αργότερα.

Πολλές οι ευκαιρίες που πέταξε στα σκουπίδια το Βέλγιο με πρώτη αυτή του Λουάκου πριν το 1-0. Ο φορ της Ρόμα έβαλε και δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτά ακυρώθηκαν για διαφορετικούς λόγους. Το ένα γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ και το δεύτερο γιατί στην αρχή της φάσης είχε κάνει χέρι ο Οπεντά. Απογοήτευσαν οι «κόκκινοι διάβολοι», αν και θα μπορούσαν να έχουν φτάσει στην ισοφάριση.

Τέλος, η Ρουμανία εντυπωσίασε επικρατώντας με 3-0 της Ουκρανίας. Γκολάρα έβαλε στο 29' ο Στάντσιου και η Ουκρανία δεν είχε την απαιτούμενη αντίδραση.

Στο 53' ο Μάριν και στο 57' ο Ντράγκους διαμόρφωσαν το τελικό 3-0. Εκεί τελείωσαν όλα και το μόνο που έκαναν οι Ουκρανοί ήταν να ψάξουν το γκολ της τιμής. Δεν το βρήκαν όμως, έχοντας δοκάρι με τον Γιαρμολένκο προς το τέλος.