23/10/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 - 00:24

Ζορίστηκαν Ολλανδία και Αγγλία

Ανατροπή για τους «οράνιε» (2-1) απέναντι στην Πολωνία, με 1-0 επικράτησαν τα «τρία λιοντάρια» της Σερβίας

Έγινε η πρώτη έκπληξη στο Euro 2024 την Κυριακή (16/6), ενώ δεν ήθελε πολύ να δούμε και άλλες. Δυσκολεύτηκαν αρκετά τόσο η Ολλανδία όσο και η Αγγλία, ενώ η Δανία την πάτησε.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι οι Άγγλοι επικράτησαν με 1-0 της Σερβίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το έβαλε ο Μπέλινγκχαμ στο 13'. Το οξύμωρο είναι πως μετά το γρήγορο τέρμα αντί να φορτσάρουν τα «τρία λιοντάρια», χαλάρωσαν.

Δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Μία με τον Γουόκερ είχαν και το δοκάρι του Κέιν στο 77' . Πέντε λεπτά αργότερα ο Βλάχοβιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Πίκφορντ κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Νωρίς η Ολλανδία βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 16' με την κεφαλιά του Μπούκσα. Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το γκολ, γιατί οι «οράνιε» είχαν χάσει ευκαιρίες. Τελικά ισοφάρισαν στο 29' με τον Χάκπο, ενώ θα μπρούσαν να το γυρίσουν πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο δεν έπιασαν τόσο καλή απόδοση. Η Πολωνία σταδιακά ισορρόπησε και είχε τις στιγμές της. Γκολ δεν βρήκε και στο 83' ο Βέγκχορστ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Τέλος, στην αναμέτρηση της Σλοβενίας με τη Δανία η τελευταία άνοιξε το σκορ στο 17' με τον Έρικσεν. Ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Σλοβένοι ανέβηκαν. Δεν πήραν πέναλτι σε ανατροπή του Σπόραρ, είχαν δοκάρι με τον Σέσκο και τελικά έκαναν το 1-1 με τον Γιάνζα στο 77'. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.