27/07/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 24 Μαΐου 2024 - 21:18

Ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε τη Φενέρμπαχτσε και πέρασε στον τελικό

Οι «πράσινοι» διέλυσαν τους Τούρκους με 73-57 * Εκπληκτικός ο Γκραντ, πρώτος σκόρερ ο Λεσόρ

Επέστρεψε σε Final Four Ευρωλίγκας μετά από 12 χρόνια και σε καμία περίπτωση δεν θα έκανε τον κομπάρσο. Το έδειξε με το καλημέρα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος το βράδυ της Παρασκευής (24/5) διέλυσε με 73-57 τη Φενέρμπαχτσε περνώντας έτσι στον τελικό.

Οι «πράσινοι» δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ ούτε για μία στιγμή και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, λύγισαν τους Τούρκους πιο εύκολα απ' ό,τι θα περίμενε ο καθένας. Τους μπλόκαραν, τους αποσυντόνισαν και την κατάλληλη στιγμή τους «τελείωσαν».

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Γκραντ, όχι μόνο για τους 13 πόντους του, αλλά και γιατί βγήκε μπροστά στα δύσκολα. Ο Λεσόρ για ένα ακόμη ματς ήταν εξαιρετικός και πρώτος σκόρερ του αγώνα, στους 14 σταμάτησε ο Ναν.

Έτρωγε σίδερα στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός. Πάνω από πέντε λεπτά πήρε στη Φενέρμπαχτσε για να σκοράρει με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να πάνε στο +12 και να κρατήσουν μία καλή διαφορά έως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι αναζητούσαν λύσεις, ο Χέιζ-Ντέιβις έβαλε αρκετούς πόντους και ο Σανλί βοήθησε όσο μπορούσε. Σταδιακά πλησίασαν στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο κολακευτικό για την εικόνα τους 38-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι, αλλά η Φενέρ δεν έχανε την επαφή με το σκορ. Με το μοναδικό καλάθι του Ντόρσεϊ οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έφτασαν έως το 51-50, αλλά η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν εξαιρετική και το δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με 56-50 χάρις σε ένα μεγάλο τρίποντο του Καλαϊτζάκη.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε, ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και κάπως έτσι η διαφορά άνοιξε και πάλι. Όλα αυτά με τον Σλούκα να μην είναι καλά και τον Ναν να έχει μπλοκάρει. Όταν πήρε φόρα και εκείνος, όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2 (1/10 σουτ, 4 λάθη), Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (0/2 τρίποντα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σέστινα 10 (2).