17/05/2024
Conference League | Παρασκευή 3 Μαΐου 2024 - 00:10

«Θρυλική» νίκη και η Ευρώπη υποκλίνεται στον Ολυμπιακό!

Οι Πειραιώτες πάγωσαν το Μπέρμιγχαμ και με το 2-4 επί της Άστον Βίλα πήραν τεράστιο προβάδισμα για τον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ

Τι έκανε; Ακόμη και ο πιο αισιόδοξος οπαδός του δύσκολα θα το περίμενε! Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία με τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία. Η μία υπέρβαση διαδέχεται την άλλη.

Κόντρα στην εξαιρετική Άστον Βίλα το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης (2/5) οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τρομεροί και με 4-2 πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Άλωσαν το Μπέρμιγχαμ και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που πετυχαίνει τέσσερα γκολ απέναντι σε αγγλική. Χατ τρικ έκανε ο Ελ Κααμπί, ο Έσε έβαλε το άλλο γκολ και γενικά ουδείς υστέρησε. Φυσικά αυτός που έβαλε τα θεμέλια για το συγκεκριμένο σπουδαίο αποτέλεσμα δεν ήταν άλλος από τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Τρομερό κοουτσάρισμα από τον Ισπανό.

Η Άστον Βίλα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο πίεσε για να βρει ένα γκολ. Είχε μία καλή στιγμή με τον Ρότζερς στο 6' και την εντυπωσιακή επέμβαση του Τζολάκη, ο οποίος είπε «όχι» στο 14' και στον Ντάγκλας Λουίζ.

Δύο λεπτά μετά ο Τσικίνιο έβγαλε μόνο του τον Ελ Κααμπί και εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Ο Μαροκινός έσπαγε το τεχνητό οφσάιντ που προσπαθούσαν να παίξουν οι γηπεδούχοι και το κατάφερε ξανά και στο 29', όταν από εξαιρετική πάσα του Ποντένσε διαμόρφωσε το 0-2.

Οι Άγγλοι είχαν σαστίσει, άφηναν χώρους πίσω και έτσι στο 39' ο Φορτούνης σε μία αντεπίθεση έχασε μία ευκαιρία για το 0-3. Μόνο προς το τέλος του πρώτου μέρους έδειξαν οι «χωριάτες» ότι έχουν σφυγμό και μείωσαν στο 45'+1 μ τον Γουότκινς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Άστον Βίλα πίεσε πολύ και έφτασε στην ισοφάριση στο 52' με τον Ντιαμπί. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και εκτελώντας το στο 56' ο Ελ Κααμπί έκανε χατ τρικ.

Αυτό το γκολ έκοψε τον βήχα των Άγγλων. Πάνω που είχαν πάρει φόρα, πάγωσαν και στο 67' ο Έσε με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-4. Η μπάλα κόντραρε στον Κόνσα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Όλσεν.

Όσο και να πίεσε στη συνέχεια η Άστον Βίλα, δεν είχε καθαρό μυαλό. Η μεγαλύτερη επιβεβαίωση ήταν το χαμένο πέναλτι του Ντάγκλας Λουίζ στο 83'. Ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και αυτή η εξέλιξη άδειασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός πάτησε πάνω σε αυτό, ήταν σοβαρός, δεν έδωσε άλλες φάσεις και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ουνάι Έμερι): Ολσεν, Κας, Λανγκλέ, Κόνσα, Ντίνιε, Ρότζερς (74′ Ντουράν), ΜαΓκιν, Ντάγκλας Λουίς, Ντιαμπί (85′ Ζανιόλο), Γουότκινς και Μπέιλι (85′ Ιροενγκμπούναμ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγα (46′ λ.τρ. Ρίτσαρντς), Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Εσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (70′ Ορτα) και Ελ Καμπί.