22/05/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 30 Απριλίου 2024 - 23:40

Λύγισε στην παράταση ο Ολυμπιακός

Μπρέικ στο ΣΕΦ έκανε η Μπαρτσελόνα με 80-82 * Ένα ανύπαρκτο φάουλ των διαιτητών έκρινε το ματς

Τον «εκτέλεσαν» σχεδόν σε νεκρό χρόνο. Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός έχασε 80-82 στην παράταση από την Μπαρτσελόνα το βράδυ της Τρίτης (30/4) με ένα φάουλ-ανακάλυψη των διαιτητών.

Με μία παράβαση που μόνο εκείνοι είδαν, έδωσαν τη δυνατότητα στους Καταλανούς να κάνουν το 2-1 στη σειρά και με αυτό το μπρέικ στο ΣΕΦ να έχουν πια το πάνω χέρι για την πρόκριση στο Final 4 ψάχνοντας πια μία νίκη.

Έντονες οι διαμαρτυρίες του Γιώργου Μπαρτζώκα και των παικτών του μετά το τέλος του αγώνα. Εξαιρετικός ο Πετρούσεφ, από κοντά και ο Ράιτ, ενώ έδωσαν λύσεις οι Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ, αν και ο τελευταίος έχασε σημαντικά καλάθια στο τέλος.

Κλειστό ήταν το ματς στην πρώτη περίοδο. Το σκορ έμεινε χαμηλά, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και μαζί με αυτές και η αστοχία. Καμία ομάδα από τις δύο δεν βρήκε ρυθμό, όπως δείχνει και το 13-13.

Αυτό άλλαξε αμέσως μετά. Ο ΜακΚίσικ έδωσε αέρα στους γηπεδούχους, ο Πετρούσεβ πήρε φάσεις πάνω του και με καλάθι του Ράιτ έγινε το 32-25. Οι Καταλανοί προσπάθησαν να το μαζέψουν και πήγαν σα αποδυτήρια τελικά με το 37-32.

Ωστόσο, βγήκαν από τα αποδυτήρια πιο αποφασισμένοι, έβαλαν μεγάλα σουτ και με ένα 3-11 έκαναν το 40-43. Ο Γουόκαπ ισοφάρισε σε 45-45 και ο Πάρκερ με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 51-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γουίλιαμς-Γκος έδωσε κάποιες λύσεις και ο Πετρούσεβ με ένα απίστευτο τρίποντο έκανε το 67-73. Πάνω που φαινόταν να κλατάρουν οι Καταλανοί, τους κράτησαν στο ματς τα τρίποντα του Αμπρίνες. Ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε σε 71-71 σε μία φάση που οι «ερυθρόλευκοι» φωνάζουν δικαίως για παράβαση στην επαναφορά και ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός με τον Γουόκαπ πήγε στο +3, ο Σατοράνσκι ισοφάρισε και λίγο πριν το φινάλε ο Γούιλιαμς-Γκος αστόχησε. Έτσι με το παιχνίδι στο 80-80 ο Πάρκερ πήρε τη φάση πάνω του και ο ρέφερι Ντιφαλά ανακάλυψε φάουλ στα 0.5'' σε προσπάθεια για τρίποντο. Έβαλε τις δύο, έχασε επίτηδες την τελευταία και το ματς έληξε.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις