30/04/2024
Conference League | Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 - 00:09

Ο ΠΑΟΚ έχασε, αλλά ελπίζει

Με 1-0 ηττήθηκαν από την Μπριζ οι «ασπρόμαυροι» * Πέναλτι έπιασε ο Κοτάρσκι * Μπορεί να γίνει στην Τούμπα η ανατροπή

Δεν ήταν καλός, δεν απέφυγε την ήττα, αλλά σε μία εβδομάδα όλα μπορούν να αλλάξουν. Ο ΠΑΟΚ έχασε με 1-0 το βράδυ της Πέμπτης (11/4) από την Μπριζ στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κόνφρενς Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» δέχτηκαν γκολ νωρίς, αλλά το βασικό ήταν πως το σκορ δεν άλλαξε. Εκείνοι δεν είχαν ευκαιρίες, σε ένα δημιουργικά κακό βράδυ, αλλά παραμένουν στο κόλπο.

Η Μπριζ μπήκε δυνατά και μόλις στο 7' με τον Βέτλεσεν ανενόχλητο, έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα απείλησε ξανά με τον Τιάγκο, ο οποίος είχε και μία άστοχη κεφαλιά στο 19' από θέση οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ φαινόταν έξω από τα νερά του έως τότε.

Σταδιακά επιχείρησε να ισορροπήσει το ματς. Το έανε, αλλά ήταν παντελώς ακίνδυνος. Ακόμη και στην κυκλοφορία της μπάλας δυσκολευόταν κάπως. Προς το φινάλε του ημιχρόνου μόνο είχε δύο εκτός περιοχής σουτ με Μεϊτέ και Τάισον.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιουτγκλά έκανε αισθητή την παρουσία του. Ειδικά στο 58', όταν ο Κοτάρσι πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση για να κρατήσει το σκορ στο 1-0.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έψαξε κάποιες κόντρες. Η καλύτερη ευκαιρία του ήταν στο 66', αλλά η αντεπίθεσή του τελείωσε άδοξα. Ένα δεκάλεπτο μετά ο Κοτάρσκι έκανε λάθος, παραχώρησε πέναλτι και αμέσως μετά το διόρθωσε, αφού απέκρουσε την εκτέλεση του Τιάγκο. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα.

ΜΠΡΙΖ (Νίκι Χάγεν): Γιάκερς, Σπίλερς (56’ Ορντόνεθ), Μέχελε, Ντε Κάιπερ, Σάμπε, Ονιεντίκα, Βανάκεν, Βέτλεσεν, Σκόρας, Τιάγκο, Γιουτγκλά (72’ Μούσα).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (81’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (72’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (62’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Σαμάτα (72’ Τόμας).