29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 30 Απριλίου 2023 - 16:47

Το «καθάρισε» από νωρίς η Νίκη Βόλου

Με 1-0 το τρίποντο των Βολιωτών ενάντια στον Ηρακλή Λάρισας στο Πανθεσσαλικό * Έχασε και πέναλτι η ομάδα του Ελευθερόπουλου

Να επιστρέψει και στα εντός έδρας τρίποντα μετά από ένα μήνα ήθελε η Νίκη Βόλου το απόγευμα της Κυριακής (30/4) στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Λάρισας στο Πανθεσσαλικό για την 22η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πέτυχε τον σκοπό της καθώς επικράτησε με 1-0, σκοράροντας νωρίς με τον Γρομητσάρη, ενώ έχασε και πέναλτι λίγο πριν το φινάλε με τον Μέτσε και με τη νίκη αυτή έφτασε τους 38 πόντους και είναι 4η, ενώ στον αντίποδα ο Ηρακλής Λάρισας παρέμεινε στους 17, είναι 13ος και στο -5 από τη γραμμή σωτηρίας.

Οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά και μόλις στο 1’ απείλησαν την εστία του Φαρμάκη όταν ο Παναγιωτίδης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Σιαφά στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή Λάρισας, εκείνος κατέβασε ωραία με κεφαλιά και από πλάγια έκανε το σουτ για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων έφερε και το γρήγορο γκολ όταν στο 8’ ο Μιράντα εκτέλεσε κόρνερ, οι παίκτες του Ηρακλή Λάρισας δεν απομάκρυναν την μπάλα η οποία στρώθηκε στον Γρομητσάρη και εκείνος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Παρά το γρήγορο ξεκίνημα, ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τη Νίκη να υπερέχει και να φτάνει κοντά στο 2-0 στο 45+1’ όταν ο Σιαφά βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαρμάκη για να κλείσει έτσι το ημίχρονο στο 1-0 και τον Ηρακλή Λάρισας να έχει παθητικό ρόλο μην απειλώντας καθόλου την εστία του Μπουργάνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό ο Ολαϊζόλα «έσπασε» την μπάλα στον Μιράντα, αυτός από πλάγια και εντός περιοχής έκανε το σουτ το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στο 56’ ήταν η σειρά του Ολαϊζόλα να απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Φαρμάκης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα. Ένα λεπτό μετά ο Ηρακλής Λάρισας απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Κέρι να περνά λίγο άουτ από το τέρμα του Μπουργάνη.

Τρία λεπτά μετά τη μία ώρα αγώνα ο Τζιώρας για τη Νίκη έπιασε δυνατό εν κινήσει σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο του Φαρμάκη, ενώ στο 65ο λεπτό ο Παναγιωτίδης έβγαλε τον Κρητικό σε θέση τετ-α-τετ με τον Φαρμάκη όμως ο τελευταίος μπλόκαρε την μπάλα στο αδύναμο πλασέ του φορ της Νίκης. Στο 68’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και από βαθιά μπαλιά του Λούκας Γκαρσία στον Κάσας ο τελευταίος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και στο 71’ το σουτ του Λούκας Γκαρσία.

Στο 80’ ο Τζιώρας μέσα στην περιοχή έκανε κακό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 87’ η Νίκη είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 όταν ο Κυριακίδης δέχτηκε το μαρκάρισμα του Χατζή μέσα στην περιοχή με τον ρέφερι Κεχαγιά να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη στον παίκτη των Λαρισαίων. Όμως ο Μέτσε που ανέλαβε την εκτέλεση στο 88’ έκανε κακό πέναλτι με τον πορτιέρο του Ηρακλή Λάρισας να διώχνει σε κόρνερ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρητικός βρέθηκε σε θέση βολής έκανε όμως κακό πλασέ με τον Φαρμάκη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κρητικός έπιασε δυνατό σουτ που πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Κεχαγιάς (Κοζάνης), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Νυδριώτης (Αθηνών), 4ος: Μέγας (Πιερίας).

Κίτρινες: 27’ Τοπαλίδης, 55’ Μέτσε - 12’ Λούκας Γκαρσία, 81’ Γιαννίτσης, 87’ Χατζής

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπουργάνης, Γρομητσάρης, Αναστασίου (62’ Κάσσος), Ανδρέου (46’ Δεληζήσης), Τοπαλίδης, Μέτσε, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς, Ολαϊζόλα (75’ λ.τρ. Ολαϊζόλα), Σιαφά (62’ Τζιώρας), Μιράντα (62’ Κρητικός).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Κάσας (82’ Χρηστίδης), Λούκας Γκαρσία, Κέρι (58’ Τασιούλης), Χατζής, Μπάμης (72’ Συρεγγέλας), Γκουγκούδης, Γκαλίτσιος (82’ Λεσάι), Καμπέρης, Μπόσιο.