28/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 01:04

Μπαρτζώκας: «Μπορούμε να πάρουμε και τα δύο ματς στην Πόλη»

Αισιόδοξος ο τεχνικός του Ολυμπιακού που παραδέχτηκε το δίκαιο της νίκης της Φενέρμπαχτσε

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φτάσει στο 2-0 στη σειρά με τη Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (28/4) στο ΣΕΦ χάνοντας με 78-82 και έτσι οι Τούρκοι έκαναν το 1-1.

Πλέον, δεδομένα θα διεξαχθούν ακόμα τουλάχιστον δύο ματς, η σειρά μεταφέρεται στην Πόλη με τον προπονητή των «ερυθρολεύκων», Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι αισιόδοξος και μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου τόνισε πως η ομάδα του μπορεί να πάρει ακόμα και τα δύο παιχνίδια στην «Ούλκερ Αρένα».

Ο τεχνικός των νταμπλούχων Ελλάδος παραδέχτηκε το δίκαιο της νίκης της Φενέρμπαχτσε η οποία και μπήκε αποφασιστικά όπως δήλωσε μετά την ήττα της στο πρώτο ματς, ενώ τόνισε πως οι παίκτες του δεν εφάρμοσαν σωστά το πλάνο του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γ. Μπαρτζώκα:

«Το παιχνίδι ήταν προφανώς όπως το περιμέναμε να είναι. Η ομάδα που έχασε το πρώτο παιχνίδι έπαιξε πραγματικά αποφασιστικά. Πρέπει να το συνειδητοποιείς αυτό πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα για να προσαρμόζεσαι. Η μεγάλη διαφορά που πήραμε στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μας βοήθησε σε αυτή την ειδική κατάσταση.

Αρχίσαμε να παίζουμε βιαστικά, αρχίσαμε να μην εκτελούμε το πλάνο του αγώνα και τελικά ήταν ένα κλειστό παιχνίδι στο τέλος. Στο -1 χάσαμε δυο βολές, πήραν δυο επιθετικά ριμπάουντ στη σειρά, στο δεύτερο κέρδισαν φάουλ και εκτέλεσαν βολές. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες... Έχουμε τη δυνατότητα να πάμε στην Κωνσταντινούπολη να κερδίσουμε ένα παιχνίδι ή ακόμα και τα δυο παιχνίδια...

Φυσικά πρέπει να παραδεχτούμε ότι η Φενέρμπαχτσε έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Σκόραρε 30+ πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο τέλος η πίεση ήταν στη δική μας πλευρά. Έπρεπε να το είχαμε χειριστεί καλύτερα».

Για το που κρίθηκε το ματς ανέφερε: «Αν είχε σκοράρει τις δυο βολές ο ΜακΚίσικ και είχαμε πάρει το αμυντικό ριμπάουντ, πιθανόν να είχαμε κερδίσει. Είναι άτοπο να πω πού ακριβώς κρίθηκε το ματς. Νομίζω όμως αυτό που είπα πριν, ότι πήραμε 14 πόντους διαφορά και μετά αναγκαστήκαμε να κάνουμε rotation στην πεντάδα, σταματήσαμε να παίζουμε με τον τρόπο που έπρεπε. Αυτή η διαφορά έπρεπε να μας δώσει αυτοπεποίθηση όμως αυτό δεν συνέβη.

Η προσέγγισή μας ήταν λάθος, το είπα και στους παίκτες μας. Θα το αναλύσουμε και θα το κάνουμε καλύτερα την επόμενη φορά. Η Φενέρ με τον τρόπο που αμύνεται, προσπαθεί να περιορίσει την κίνηση της μπάλας που έχουμε. Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρμπαχτσε είναι πάρα πολλά. Η ομάδα που ανανεώνει κατοχές, παίρνει το μομέντουμ και χτίζει αυτοπεποίθηση. Εκεί έπρεπε να είμαστε καλύτεροι. Το να παίρνεις διαφορά και μετά να αλλάζεις τις αρχές σου, αυτό ήταν κάτι που μας κόστισε σίγουρα».