28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Μαρτίου 2023 - 22:24

Πεντάρα και ωραίο ποδόσφαιρο για τον Πανιώνιο

Άνετο 5-0 των «κυανέρυθρων» με τον ουραγό Πανγυθεατικό στη Νέα Σμύρνη

Στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής παρέμεινε ο Πανιώνιος ο οποίος την Κυριακή (26/3) είχε εύκολο έργο στο εντός έδρας ματς με τον Πανγυθεατικό τον οποίο συνέτριψαν 5-0 για την 21η αγωνιστική.

Η ομάδα του Περικλή Παπαπαναγή δεν συνάντησε δυσκολίες ενάντια στον ουραγό και εδώ και καιρό υποβιβασμένο Πανγυθεατικό και με ωραίο ποδόσφαιρο πήρε τους τρεις βαθμούς φτάνοντας τους 46 βαθμούς, όσους έχει και ο Αιολικός που νίκησε 1-0 τη Μύκονο, ενώ η ομάδα του Γυθείου με 9 είναι καθηλωμένη στον πάτο της βαθμολογίας.

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και αφού έχασαν ευκαιρίες, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 28’ με μακρινό σουτ του Λίμα στο οποίο δεν είχε αντίδραση ο Καβαλιώτης για το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Μίχος στο 56’ ήταν εκείνος που με κοντινό σουτ έκανε το 2-0, ενώ στο 77ο λεπτό ο Τσιμπόκας είχε σουτ στο δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία για το 3-0.

Ένα 3-0 που σημείωσε τελικά με πλασέ στο 82’ ο Σέχου, όμως δίχτυα βρήκε και ο Τσιμπόκας με κεφαλιά στο 90+1’, ενώ στο 90+3’ ήταν η σειρά του Διονέλλη να σκοράρει, επίσης με κεφαλιά, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 5-0.

Διαιτητής: Σαμιωτάκης (Ηρακλείου), Βοηθοί: Καραγιάννης (Δυτικής Αττικής), Πλακιάς (Δυτικής Αττικής).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Καρδάμης, Ξυγκόρος, Μίχος, Μπρέγκου (60’ Τσιμπόκας), Γκίνο (79’ Παπαδάκης), Μούντριχας (60’ Γροντής), Λίμα, Σέχου, Πίσπας (69’ Τσίπρας), Πριόνας (69’ Διονέλλης).