28/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 - 20:05

Καλός στο δεύτερο μέρος και νικητής ο Προμηθέας

Οι Αχαιοί επιβλήθηκαν της Καρδίτσας με 76-66

Το ένατο φετινό ροζ φύλλο στην Βasket League πήρε ο Προμηθέας το Σάββατο (4/2), επικρατώντας εντός έδρας της Καρδίτσας με 76-66 για τη 15η αγωνιστική.

Οι νεοφώτιστοι με την πολύ καλή τους άμυνα στο ημίχρονο μπλόκαραν τους Αχαιούς και βρέθηκαν στο +8 (27-35), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακοί οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου και σημείωσαν 31 πόντους, για να βρεθούν στο +7 (58-51) και να πάρουν το μομέντουμ του αγώνα.

Έτσι, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη (9-6 το ρεκόρ τους), με τον Κουλμπόκα να ξεχωρίζει με 18 πόντους.

Στο 2-13 οι Θεσσαλοί, για τους οποίους σταμάτησε στους 17 πόντους ο Γκάλινατ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 11, Μουράτος, Σίμπσον 14 (2), Χογκ 13, Κουλμπόκα 18 (2), Κοντίτ 6, Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6, Τόμασον 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 9, Αγραβάνης 12, Γκιουσέλης 3 (1), Γουέστ 6 (2), Γκάλινατ 17 (3), Πριτζέτ 8, Πίτερς 4, Αθηναίου 4, Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος.