19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 - 21:59

Ματσάρα στο φινάλε και ο Ατρόμητος παραμένει στο κόλπο για τα πλέι οφ

Ο Γιαννιώτης απέκρουσε πέναλτι του Νίνη στο 90'+2 και οι Περιστεριώτες έφυγαν με το 1-1 από τους «Ζωσιμάδες» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Στα τελευταία λεπτά έγινε σούπερ ματς και το Χ ήταν δίκαιο... ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος έμειναν στο 1-1 το βράδυ του Σαββάτου (28/1) στους «Ζωσιμάδες», σε ένα παιχνίδι που και οι δύο άγγιξαν τη νίκη, αλλά αρκέστηκαν εντέλει στο βαθμό της ισοπαλίας, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Περιστεριώτες με 25 βαθμούς παρέμειναν στην 7η θέση, είναι στο -4 από τον 6ο της κατάταξης Βόλο και συνεχίζουν να ελπίζουν για παρουσία στα πλέι οφ, με τον Γιαννιώτη να είναι κομβικός στις καθυστερήσεις, αποκρούοντας το πέναλτι που εκτέλεσε ο Νίνης, ενώ οι Τζοβάρας και Κούεν ερχόμενοι από τον πάγκο έδωσαν ώθηση στην ομάδα του Κρις Κόλμαν, με τον πρώτο να σκοράρει κιόλας.

Οι Ηπειρώτες έπιασαν τον ΟΦΗ στην 9η θέση και στους 19 βαθμούς, με τον Πήλιο να είναι πολύ καλός, ενώ διακρίθηκε και ο Τζίμας, που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Μετά το 1-1 έγινε φοβερή ματσάρα...

Το ματς είχε από την αρχή πολύ καλό ρυθμό και μόλις στο 5' ο Σόρια βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο με τη συνδρομή του VAR δεν μέτρησε το γκολ για οφσάιντ στον Μορέιρα.

Οι παίκτες του Θανάση Στάικου είχαν γενικότερα την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, με τον Μπάλαν να ανοίγει το σκορ στο 32' σε μια φάση διαρκείας, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μετά το τέρμα που δέχθηκαν να βγάλουν αντίδραση, δεν φάνηκαν όμως απειλητικοί μέχρι να οδηγηθούν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σχετικά χαμηλός μέχρι το 75', αλλά σε μια ανύποπτη στιγμή ο Τζαβάρας ισοφάρισε στο 77' με ωραία προβολή στην κίνηση και από εκεί πέρα τόσο ο ΠΑΣ όσο και ο Ατρόμητος κυνήγησαν με μανία το δεύτερο γκολ.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με μεγαλύτερη βέβαια το χαμένο πέναλτι του Νίνη στο 90'+2 και τη σπουδαία απόκρουση του Γιαννιώτη.

Είναι εντυπωσιακό, μάλιστα, ότι το σφύριγμα της λήξης ήρθε αμέσως μετά την επέμβαση του Τσιντώτα στο 90'+6 σε σουτ του Οικονομίδη και αν δεν σφύριζε το τέλος ο Σιδηρόπουλος οι δύο ομάδες θα συνέχιζαν με... λύσσα να ψάχνουν το νικητήριο τέρμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς τον Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας και τον Καραλή του Συνδέσμου Ηλείας. Διαιτητής VAR ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας και βοηθός ο Νικολακάκης του Συνδέσμου Λασιθίου.

Κίτρινες: 51' Καραχάλιος, 90'+4 Τζίμας - 43' Φριντζόνσον, 55' Έρλινγκμαρκ, 71' Τζοβάρας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Tσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Καραχάλιος, Ριένστρα (83' Νίνης), Τζίνο (63' Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72' Τζίμας), Μπάλαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ν. Αθανασίου, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (58' Οικονομίδης), Φριντζόνσον (58' Κούεν), Ροτάριου (66' Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58' Τζαβίδας).