19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 - 21:33

Έγινε του… Αγρινίου στο Πανθεσσαλικό από την ανάποδη!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τους Αγρινιώτες με 2-3 επί του ΝΠΣ Βόλος, όπως είχε συμβεί στον πρώτο γύρο για τους Θεσσαλούς…

Αυτοί που… έκλαιγαν τώρα γέλασαν και αντιστρόφως! Η 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 ματς επανέλαβε από την ανάποδη ως προς το νικητή το σκορ της 8ης στροφής του πρωταθλήματος. Δηλαδή ΝΠΣ Βόλος - Παναιτωλικός 2-3 το βράδυ του Σαββάτου (28/1/2023), όπου στο Πανθεσσαλικό έγινε του… Αγρινίου (τότε το ημερολόγιο έγραφε 8/10/2022) όταν στον α’ γύρο είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ οι Θεσσαλοί.

Σύμπτωση νίκης φιλοξενούμενων και μάλιστα με ανατροπή (όπως και στην πρώτη φετινή αναμέτρηση των δύο ομάδων) με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά ο ΝΠΣ Βόλος προηγήθηκε με 1-0, ενώ την 8η αγωνιστική οι τότε γηπεδούχοι είχαν βρεθεί στο 2-0 υπέρ τους, αλλά στο τέλος έχασαν.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαίο διπλό στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας και πλησίασε στους έξι πόντους (23 έναντι 29) την ομάδα του Αχιλλέα Μπέου, που παραμένει σε τροχιά πλέι οφ, αφού διατηρεί την έκτη προνομιούχο θέση της κατάταξης.

Πλούσιο ματς με κομβικό σημείο το χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων

Ο Παναιτωλικός πάτησε καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς, αλλά πολύ γρήγορα ο ΝΠΣ Βόλος πήρε τα ηνία του… Έτσι δεν άργησε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Τσιρίνο στο 18’ έπειτα από φάση διαρκείας και ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Στεργιάκη.

Οι γηπεδούχοι εν συνεχεία επέβαλαν το ρυθμό τους και δημιούργησαν τις ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο Σενγκέλια με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε.

Το 1-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα για να ακολουθήσει ένα 10λεπτο λαθών στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου.

Ακολούθως όμως υπήρξε δράση και ανατροπή σκηνικού, που ουδείς περίμενε…

Στο 53’ αφού πρώτα σωστά ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ σουτ του Οζέγκοβιτς, ο ίδιος στο 58’ πήρε πέναλτι για τον ΝΠΣ Βόλος σε κίνηση καράτε του γκολκίπερ της ομάδας του Αγρινίου. Η παράβαση ήταν ξεκάθαρη και την μπάλα στα 11 μέτρα έστειλε ο Μπαριέντος, ωστόσο, ο Στεργιάκης διόρθωσε το δεύτερο μεγάλο λάθος του στο ματς (πέρα από την ευθύνη του στο 1-0) και απέκρουσε. Το 1-1 έμεινε και αυτό ήταν το κομβικό σημείο όλου του αγώνα…

Από εκεί και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι τα αποσυντονίστηκαν, οι παίκτες του Αναστασίου βρήκαν χώρους ελεύθερους και πέτυχαν άλλα δύο γκολ!

Το 1-2 έγινε με εύστοχο πέναλτι του Πέδρο στο 68’, όταν δύο λεπτά νωρίτερα ο Ντέλετιτς βρήκε άτσαλα εντός περιοχής τον Χατζηθεοδωρίδη (σωστά δόθηκε η εσχάτη των ποδοσφαιρικών ποινών), ενώ το τρίτο γκολ του Παναιτωλικού ήρθε στο 73’ με προβολή του Μαλή από εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια.

Με δύο γκολ διαφορά στην πλάτη ο ΝΠΣ Βόλος δεν μπορούσε να κάνει και πολλά, παρά μόνο να μειώσει στο τελικό 2-3 με εξαιρετική – άπιαστη εκτέλεση φάουλ του Μεθκίδα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κορυφαίος από τον Παναιτωλικό με διαφορά και σχεδόν μέσα σε όλες τις φάσεις ο Σενγκέλια, τον ακολούθησε ο Κολοβός με καλό παιχνίδι και ο δραστήριος Μόρσεϊ.

Από τους ηττημένους όσο είχαν δυνάμεις ξεχώρισαν οι Τσιρίνος και Οζέγκοβιτς. Η δε έμπνευση να βγει άρον άρον ο Μεταξάς για να μπει ο  Γκάτζι απέτυχε παταγωδώς, αφού πέραν μίας κίτρινης ήταν ανύπαρκτος.

Πολύ καλή η διαιτησία του Τσέτσιλα (Γρεβενών) σε ματς, που είχε αρκετές φάσεις. Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Μαυρουδής (Ηρακλείου).Τέταρτος: Αγγελάκης (Μακεδονίας). VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών) AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας

Κίτρινες: 17’ Γκάτζι - 27’ Μαλής, 60’ Στεργιάκης, 64’ Μόρσεϊ, 90’+7 Ντίας

ΝΠΣ BOΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (82’ Σι Αρούνα), Μεταξάς (13’ Γκάτζι), Μπαριέντος, Πιρές (74’ Μεθκίδα), Τσιρίνος (82’ Καρτάλης), Ντέλετιτς (74’ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Λιάβας, Χουχούμης, Λάρσον (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Μαλής, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός (79’ Ντουάρτε), Σενγκέλια (85’ Ξενιτίδης), Μόρσεϊ (90’ Τσιγγάρας), Πέδρο (85’ Μπουζούκης).