28/03/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 - 21:16

Το πήρε και αυτό το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός...

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο ΣΕΦ με 68-66 και ουσιαστικά εξασφάλισαν την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Βasket League * Ένατη σερί νίκη κόντρα στους «πράσινους» για όλες τις διοργανώσεις * Η ταυτότητα της 8ης αγωνιστικής

Συνέχισε το νικηφόρο του σερί κόντρα στον μεγάλο του αντίπαλο... Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 68-66 στο ΣΕΦ το βράδυ της Δευτέρας (5/12), για να καπαρώσει ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Βasket League και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ.

Οι νταμπλουύχοι Ελλάδας πήγαν στο 8-0 το φετινό τους ρεκόρ, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είναι στο 5-2 με αγώνα λιγότερο, κοινώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μόνο με... χαρακίρι δεν θα τερματίσουν πρώτοι, έχοντας δύο νίκες διαφορά από τους «πράσινους».

Παράλληλα, μέτρησαν ένατη συνεχόμενη επικράτηση για όλες τις διοργανώσεις ενάντια στον ΠΑΟ, αν και αυτή τη φορά δυσκολεύθηκαν πάρα πολύ για να χαμογελάσουν σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Βεζένκοφ με 22 πόντους και Φαλ με 17 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών, αλλά κομβικός ήταν ο Γουόκαπ με σημαντικά καλάθια και μεγάλη βοήθεια -όπως πάντα άλλωστε- στην άμυνα.

Ο Μπέικον με 20 πόντους είχε ξεσπάσματα στο παιχνίδι του, στο τέλος πήγε να το πάρει μόνος του, ενώ οι Γουόλτερς (13 πόντοι) Λι (13π.) και Παπαγιάννης (11π.) βοήθησαν αρκετά. Αντίθετα, απογοήτευσε ο Γουίλιαμς με μόλις 4 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ, για να προηγηθούν με 24-14.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, δυνάμωσε πολύ την άμυνά του, πήγε το ρυθμό στο χαμηλό τέμπο που ήθελε και με επιμέρους σκορ 11-24 έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (35-38).

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ κακό από πλευράς θεάματος, με νευρικές και άστοχες τις δύο ομάδες, ενώ τα λάθη κυριαρχούσαν από αμφότερες.

Τελικά, ο Φαλ ανταποκρίθηκε θετικά σε κρίσιμες επιθέσεις για τον Ολυμπιακό, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +6 (65-59) στο τελευταίο λεπτό. Ο Λι και ο Μπέικον προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανό το «τριφύλλι» με μεγάλα καλάθια (67-66), αλλά ο Μπέικον στην εκπνοή αστόχησε σε δύσκολο σουτ και οι Πειραιώτες πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Κάνααν 8 (2), Φαλ 17, Βεζένκοφ 22 (2), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (1), Μπολομπόι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 13 (1), Γουίλιαμς 4, Μπέικον 20 (2), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4.