19/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 19:53

Είχε δύο πρόσωπα ο Παναθηναϊκός...

Φιλικό 2-2 με την Πάφο για τους «πράσινους», που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, αλλά βελτιώθηκαν στο β' ημίχρονο και ισοφάρισαν

Νέα ευκαιρία να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του είχε την Κυριακή (4/12) ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τον Παναθηναϊκό να έρχεται ισόπαλος 2-2 με την Πάφο, στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι στην Κύπρο.

Οι «πράσινοι» έδειξαν δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση, μια και στο α' ημίχρονο ήταν χαλαροί αμυντικά και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, αλλά στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοσή τους με κορυφαίο τον Βέρμπιτς και ισοφάρισαν, ενώ πάλεψαν στα τελευταία λεπτά να πάρουν και το διπλό, δίχως τελικά να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο Χουάνκαρ στο 12' άγγιξε το 0-1, καθώς με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ακολούθησε άστοχο σουτ του Βαγιαννίδη, με την Πάφο να προειδοποιεί στο 24' και ο Μπετανκούρ έκανε το σουτ, για να φύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα.

Στο 39' ο Βαλακάρι με υπέροχο δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 45' ήταν η σειρά του Μπεντανκούρ να χριστεί σκόρερ με γυριστό σουτ.

Στο 64' ο Βέρμπιτς έπιασε την εξ επαφής κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, κάτι που κατάφερε εντέλει στο 77' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος ο Σλοβένος εξτρέμ.

Δύο λεπτά αργότερα από ασίστ του Βέρμπιτς ο νεαρός Κρυπαράκος, προερχόμενος από τον Παναθηναϊκό Β', με πλασέ από θέση μέσα δεξιά έφερε τον αγώνα στα ίσα, ενώ στο 83' ο Καμπετσής έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά της περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ και με το 2-2 να μην αλλάζει έως το σφύριγμα της λήξης.

ΠΑΦΟΣένινγκ Μπεργκ): Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Παλάσιος, Μιχαήλ, Χαραμπάτζε, Χέσταντ, Παλέγιο, Ταβάρες, Χόκο, Μπετανκούρ, Βαλακάρι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (62' Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (78' Κρυπαράκος), Χουάνκαρ (46' Σάντσες), Πούγγουρας (62' Σιδεράς), Σάρλια (53' Μάγκνουσον), Συμεωνίδης (Τσοκάι), Ρούμπεν Πέρεθ (62' Κυριόπουλος), Μπερνάρντ (62' Βέρμπιτς), Παλάσιος (46' Κώτσιρας), Σαβιέρ, Σπόραρ (62' Καμπετσής).