29/03/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 - 17:21

Με ανατροπή η πρώτη νίκη του Ηροδότου

Οι Ηρακλειώτες επικράτησαν 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» * Είχαν δοκάρι οι ηττημένοι

Ο Ηρόδοτος ήταν ο νικητής στο ματς των ουραγών του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 καθώς επιβλήθηκε 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» την Παρασκευή (2/12) για την 5η αγωνιστική.

Το ματς στην Καισαριανή ήταν κομβικό και για τις 2 ομάδες παρότι είμαστε ακόμα πολύ νωρίς ωστόσο αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Ηρόδοτος που με το 2-1 πήγε στους -12 βαθμούς (σ.σ. τους έχει ενεργοποιηθεί ποινή αφαίρεσης βαθμών για οφειλές σε πρώην ποδοσφαιριστές), ενώ ο ΠΑΟ Ρουφ έμεινε στους 0 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ στο πρώτο ημίχρονο είχαν την υπεροχή και στο 33’ ο Κονέ σημάδεψε το δοκάρι του Κρόστα στη μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟ Ρουφ, ενώ ο Κρόστα δήλωσε «παρών» και στις δύο ευκαιρίες του Καλλέργη διατηρώντας το «0» στην εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να προηγηθεί όταν στο 50’ ο Τσιάβος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρόστα ο οποίος ξεγελάστηκε με την αλλαγή πορεία της, όμως ο Ηρόδοτος απάντησε άμεσα. Έτσι στο 52’ ο Μακρυδάκης με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-1 και σαν να μην έφτανε αυτό για τον ΠΑΟ Ρουφ ήρθε και το 1-2. Ήταν το 56ο λεπτό όταν ο Σαρρής με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Κυριακίδη και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Χουλιαράς (Εύβοιας), Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Φίλος (Βοιωτίας), 4ος: Νταούλας (Δυτικής Αττικής).

ΠΑΟ ΡΟΥΦ (Ισίδωρος Σταυριανός): Κουνάδης, Κονέ (46’ Κυριαζής), Καμί, Σμίλτος, Κατσούλης, Ζαχάρος, Καλλέργης, Βενάρδος (60’ Χατζηλάμπρος), Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιάβος (72’ Τασιουλής), Ζαφειράκης (74’ Πανουργιάς).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Ηλίας Φυντάνης): Κρόστα, Κυριακίδης, Κριεζίου (65’ Πλιάτσικας), Σαρρής, Μακρυδάκης, Τζούνιορ, Γκίνη (43’ λ.τρ. Φράγκος, 52’ Γρηγορόπουλος), Μασάδο, Σουρνάκης, Βρεττός, Χαλκαδάκης.