25/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 - 23:00

Ήταν… Αργεντινή και πήρε άνετα την πρόκριση

Η «αλμπισελέστε» νίκησε με 2-0 την Πολωνία στην Ντόχα και πέρασε ως πρώτη στους «16» του Μουντιάλ * Στα νοκ άουτ και οι ηττημένοι μετά από ισοβαθμία με το Μεξικό * Έχασε πέναλτι ο Μέσι

Αργεντινή έτοιμη για κούπα… Η «αλμπισελέστε» πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους «16» του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ μετά τη νίκη της με 2-0 ενάντια στην Πολωνία το βράδυ της Τετάρτης (30/11) στο «Stadium 974» της Ντόχα για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Η Αργεντινή λοιπόν πήρε τη νίκη και την πρωτιά στον όμιλο της, κάτι αρκετά σημαντικό μετά την ήττα-σοκ της πρεμιέρας με 2-1 από τη Σαουδική Αραβία, ήττα που είχε θέσει εν αμφιβόλω ακόμα και την πρόκριση στα νοκ άουτ για την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι. Με 6 βαθμούς στην πρώτη θέση η παρέα του Μέσι και πλέον στους «16» υπάρχει το ματς με την Αυστραλία το Σάββατο (3/12) στις 21:00, με την «αλμπισελέστε» να περνά για πέμπτο σερί Μουντιάλ στα νοκ άουτ.

Την πρόκριση όμως πήρε και η Πολωνία παρά την ήττα της, καθώς ήταν αρκετοί οι 4 βαθμοί για τη δεύτερη θέση, έστω και αν αυτό έγινε θρίλερ καθώς για αρκετή ώρα υπήρχε απόλυτη ισορροπία με το Μεξικό και η Πολωνία θα περνούσε ως ομάδα με τις λιγότερες κάρτες, το λεγόμενο κριτήριο fair play. Τελικά κάτι τέτοιο δεν χρειάστηκε μετά το γκολ της Σαουδικής Αραβίας και έτσι οι Πολωνοί θα παίξουν στα νοκ άουτ την Κυριακή (4/12) στις 17:00 με τη Γαλλία.

Ανώτερη σε όλο το ματς η Αργεντινή έψαξε από το πρώτο ημίχρονο το γκολ, ωστόσο έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό στο πρώτο 45λεπτο Σέζνι ο οποίος κρατούσε το «0» στην εστία του, με αποκορύφωμα την απόκρουση πέναλτι του Μέσι στο 39ο λεπτό. Το γρήγορο 0-1 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μακ Άλιστερ ήταν καθοριστικό για τους Αργεντινούς, ενώ το 0-2 έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους, με τα τελευταία λεπτά περισσότερο να είναι στραμμένα στο άλλο ματς για τους Πολωνούς παρά στο δικό τους…

Οι Αργεντίνοι μπήκαν από νωρίς δυνατά και στο 10’ ο Μέσι έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και σουτ στην κλειστή γωνία του Σέζνι ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 28’ την Πολωνία έσωσε ο Κας στο σουτ του Άλβαρες με το σουτ του Ακούνια στη συνέχεια από τα αριστερά να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σέζνι. Στο 33’ ο Ντι Μαρία με αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ απείλησε με το 0-1, όμως ο Σέζνι εντυπωσιακά έδιωξε σε νέο κόρνερ, με την Αργεντινή να πιέζει και στο 36’ έγινε η φάση του πέναλτι.

Η φάση ξεκίνησε από το πλασέ του Άλβαρες με τον πορτιέρο της Πολωνίας να διώχνει την μπάλα, αυτή έφτασε ξανά στον επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι που έκανε τη σέντρα, ο Μέσι πρόλαβε τον Σέζνι στην έξοδο, πήρε την κεφαλιά που πέρασε άουτ, ωστόσο ο πρώτος βρήκε τον Μέσι με συνέπεια μετά και τον έλεγχο από το VAR να δοθεί πέναλτι. Έτσι στο 39’ ο Μέσι βρέθηκε στα 11 βήματα, όμως η εκτέλεση δεν ήταν καλή, με τον τερματοφύλακα της Πολωνίας να πέφτει στα αριστερά και να διώχνει σε κόρνερ, κρατώντας το 0-0.

Ο Μίχνιεβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Καμίνσκι, Σκόρας να μπαίνουν στο ματς αντί των Σφιντέρσκι, Φρανκόφσκι, όμως στα πρώτα δευτερόλεπτα η Αργεντινή πήρε το προβάδισμα όταν μετά από ωραία επίθεση ο Μολίνα από τα δεξιά βρήκε τον Μακ Άλιστερ και εκείνος με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι για το 0-1. Η Πολωνία παραλίγο να απαντήσει άμεσα, όμως η κεφαλιά του Γκλικ στο 50’ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 62’ μπήκε στο ματς ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ αντί του Μπιέλικ για τους Πολωνούς.

Νωρίτερα, στο 59’ ο Σκαλόνι έκανε τις πρώτες του κινήσεις φρεσκάροντας την ομάδα του με τους Παρέδες, Ταγλιαφίκο να αντικαθιστούν τους Ντι Μαρία και Ακούνια που ήταν εκ των κορυφαίων όση ώρα αγωνίστηκαν, με την «αλμπισελέστε» στο 67’ να βάζει… τέλος στο ματς με το δεύτερο γκολ μετά από οργανωμένη επίθεση και ασίστ του Έντσο Φερνάντες στον Άλβαρες, ο οποίος με τη μία με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Σέζνι για το 0-2. Μάλιστα η πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής άγγιξε και το 0-3 στο 71’, όμως ο Σέζνι στέρησε το γκολ από τον Μέσι, ενώ στο 73’ το πλασέ του Άλβαρες πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί, οι Πολωνοί αδυνατούσαν να βγουν μπροστά, οι Αργεντίνοι κρατούσαν μπάλα και περίμεναν απλά τη λήξη του αγώνα, ενώ ο προπονητής τους πέρασε στο ματς και τον Λαουτάρο Μαρτίνες στη θέση του σκόρερ του 0-2 Άλβαρες, αλλά και τους Πεσέλα, Αλμάντα για να τους δώσει την ευκαιρία να αγωνιστούν σε αγώνα Μουντιάλ. Ο Μαρτίνες θα μπορούσε να χριστεί και αυτός σκόρερ στο 86’, αλλά απέναντι στον Σέζνι έστειλε την μπάλα άουτ από το δεξί δοκάρι του Πολωνού τερματοφύλακα.

Ντι Μαρία, Μέσι, Μακ Άλιστερ και Ακούνια οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σέζνι, που ουσιαστικά έπαιζε… μόνος του την Αργεντινή.

Διαιτητής: Μακέλι (Ολλανδία), Βοηθοί: Στέεχστρα (Ολλανδία), Ντε Βρις (Ολλανδία), 4ος: Μαρτίνεθ (Ονδούρα), VAR: Φαν Μπέκελ (Ολλανδία), AVAR: Ντάνκερτ (Γερμανία).

Κίτρινες: 78’ Κριχόβιακ - 49’ Ακούνια

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι, Κας, Μπερεζίνσκι (72’ Άρτουρ), Γκλικ, Κίβιορ, Κριχόβιακ (84’ Πιάτεκ), Μπιέλικ (62’ Ν. Σιμάνσκι), Ζιελίνσκι, Φρανκόφσκι (46’ Σκόρας), Σφιντέρσκι (46’ Καμίνσκι), Λεβαντόφσκι.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα, Ακούνια (59’ Ταγλιαφίκο), Ρομέρο, Οταμέντι, Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες (79’ Πεσέλα), Μακ Άλιστερ (84’ Αλμάντα), Μέσι, Ντι Μαρία (59’ Παρέδες), Άλβαρες (79’ Λαουτάρο Μαρτίνες).