25/04/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 - 00:16

Τεσσάρα πριν το Μουντιάλ για την Πορτογαλία

Φιλική νίκη με 4-0 επί της Νιγηρίας * Κέρδισαν τη Ρουμανία οι Σλοβένοι (1-2) με γκολ Σπόραρ από ασίστ Τσέριν

Έτοιμη για το Μουντιάλ του Κατάρ έδειξε ότι είναι η Πορτογαλία, παίρνοντας την Πέμπτη (17/11) ευρεία φιλική νίκη με 4-0 κόντρα στη Νιγηρία.

Στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ στο 9' και βρήκε δίχτυα και στο 35ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Ρουί Πατρίσιο στο 81' ν' αποτρέπει το 2-1, αποκρούοντας το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντενίς.

Οι Αφρικανοί δεν μπόρεσαν να μειώσουν κι ένα λεπτό αργότερα ο Γκονσάλο Ράμος σημείωσε το 3-0, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Ζοάο Μάριο στο 84'.

Στο μεταξύ, η Σλοβενία πήρε φιλικό διπλό με 2-1 επί της Ρουμανίας, με τον Άντραζ Σπόραρ στο 32' να πετυχαίνει το 0-2 ύστερα από ασίστ του Άνταμ Τσέριν, σε μια συνεργασία δηλαδή των δύο άσων του Παναθηναϊκού.

Είχε προηγηθεί το γκολ του Σέσκο στο 26' και οι Ρουμάνοι μείωσαν στο 64ο λεπτό με τον Ντράγκους.