20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 23:26

Νίκη... μισό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός!

Πάει να πάρει μόνος του τον τίτλο ο Αϊτόρ, που σκόραρε δις απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και υπέγραψε το τρίποντο για τους «πράσινους» με ανατροπή (1-2)

Ατσαλάκωτος έφυγε από την Τούμπα ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Κυριακής (2/10) καθώς επικράτησε με 1-2 του ΠΑΟΚ με ανατροπή για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και φουλάρει για τίτλο!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ολιβέιρα αλλά αυτό δεν εμπόδισε το «τριφύλλι» να φέρει… τούμπα το ματς. Με δύο γκολ του Αϊτόρ στο δεύτερο ημίχρονο έγινε το 1-2 και έτσι η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έκανε το 6Χ6 αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ στους 7 βαθμούς.

Να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στην Τούμπα μετά τον Μάιο του 2017 όταν και είχε κερδίσει με 2-3. Είναι χαρακτηριστικό πως έβαλε τέλος σε ένα σερί 10 ματς που έφευγαε δίχως τρίποντο από το «σπίτι» του ΠΑΟΚ.

Σε γενικές γραμμές ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο δεύτερο εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Ολιβέιρα που έγινε αναγκαστική αλλαγή αφήνοντας την ομάδα του ουσιαστικά χωρίς κλασικό φορ.

Παιχνίδι υπομονής είχαμε στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να είναι διστακτικές σε ό,τι έχει να κάνει με την επιθετικότητά τους. Στο 12’ όμως ήρθε η πρώτη ευκαιρία για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τον Αϊτόρ να σουτάρει και τον Κοτάρσκι να αποκρούει με δυσκολία. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε στο 17’ με την κεφαλιά του Ολιβέιρα που κατέληξε άουτ ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Πορτογάλος επιθετικός έγραψε το 1-0, πλασάροντας εύστοχα τον Μπρινιόλι μετά από υπέροχη ασίστ του Ντόουγκλας Αουγκούστο. Μέχρι την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ κράτησε μπάλα, ήλεγξε τον ρυθμό και στο 45’ απείλησε με άστοχη κεφαλιά του Κούρτιτς.

Αποφασιστικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και στο 51’ ισοφάρισε. Ο Αϊτόρ δέχθηκε τη μπαλιά του Πέρεθ, βρέθηκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι, τον πέρασε και πλάσαρε στην άδεια εστία. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς λίγο έλειψε να πάρουν εκ νέου προβάδισμα όταν ο Ντόουγκλας Αουγκούστο πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Και αφού δεν έγινε το 2-1, ήρθε το 1-2 για τους «πράσινους» χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Αϊτόρ στο 73’. Μία παράβαση που δόθηκε από πλευράς διαιτητή με τη χρήση VAR. Στα λεπτά που απέμεναν, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ ωστόσο ήταν ακίνδυνοι. Στο 90’ ο Αυστριακός ρέφερι έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντέλια από τον Μάγκνουσον αλλά είδε ξανά τη φάση στο onfield review και πήρε πίσω την αρχική του απόφαση. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε ένα τεράστιο διπλό που του δίνει σημαντικό προβάδισμα για το υπόλοιπο της σεζόν σε ό,τι αφορά τον τίτλο μιας και έχει αφήσει αρκετά πίσω τους συνδιεκδικητές του.

Διαιτητής ήταν ο Βαϊνμπέργκερ (Αυστρία), με βοηθούς τους Χαϊντενράιχ (Αυστρία) και Τέλεκ (Αυστρία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Σουτενρούμπερ (Αυστρία) και AVAR ο Μωϋσιάδης (Ηπείρου). Τέταρτος ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας).

Κίτρινες: 43' Ολιβέιρα, 72' Κοτάρσκι, 75' Κούρτιτς - 44' Μάγκνουσον, 88' Χουάνκαρ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (86' Κωνσταντέλιας), Βιεϊρίνια (76' Τσαούσης), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ντάντας (76' Ελ Καντουρί), Κούρτιτς (86' Γκορντεζιάνι), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Ολιβέιρα (57' λ.τρ. Μπίσεσβαρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κουρμπέλης, Πέρεθ, Τσέριν, Αϊτόρ (90+5' Σάρλια), Μπερνάρντ, Σπόραρ (85' Ιωαννίδης).